Socha je hotová, stačí urobiť odliatok. Reliéf Petra Sagana (26), ktorý žilinskí poslanci stopli, vyšiel z dielne akademického sochára Ladislava Beráka (78). Ten je z verdiktu kompetentných sklamaný a svoje dielo ukázal iba Novému Času.
"To nemala byť socha za zásluhy pre niekoho, kto je po smrti. Toto mal byť ozdobný reliéf, ktorý by bol súčasťou vstupu do veľkého žilinského športového areálu. Som hrdý na to, čo Peter dokázal. Pamätám si ho ako malého chlapca, sme susedia. Chodieval som k jeho mame do obchodu na nákupy každý deň a ona chodievala k nám. Moderné európske mestá sú posiate sochami a reliéfmi na každom kroku aj žijúcich úspešných ľudí, to len my na Slovensku sme zrejme kultúrne nevyspelí,“ zhodnotil to Ladislav Berák (78).
Práca na reliéfoch a návrhoch mu trvala trištvrte roka a do materiálu investoval takmer dvetisíc eur. Berák urobil najskôr kreslený návrh, potom sadrokartonový reliéf a hlinenú bustu Petra Sagana. Hlinený reliéf pripravený na odliatok je hotový, zakrytý a čaká na zlievačov v Kremnici.
Ladislav Berák robil viacero významných sochárskych diel a portrétov Milana Rastislava Štefánika, Andreja Hlinku alebo biskupov. Kritizujú ho za to, že robil aj bronzovú hlavu Vladimíra Iľjiča Lenina alebo Kosák a kladivo. „Kosák a kladivo bol môj protest proti 68., keď nás obsadili Rusi. Zmenil som tvary, aby som túto zákazku súdruhov zosmiešnil. Je úbohé, ak niekto ide posudzovať tieto historické súvislosti bez toho, aby rozumel, čo sa dialo,“ hovorí Berák.
Už som počul!
Snahy kompetentných uctiť si ho vo svojom rodnom meste sleduje aj cyklistický fenomén, ktorý na margo týchto krokov typicky „saganovsky“ poznamenal: „Už som počul, že mi dali robiť sochu. Teraz, že ulicu. To aby som už zajtra zomrel...“