Argumentujú to tým, že by sa tak porušili požiarne predpisy. Aké sú typické konfliktné situácie medzi susedmi a ako ich riešiť? Nový Čas vám ponúka rady právnika, psychológa a sociologičky.
Mať dobrého suseda je veľmi dôležité. Dobré susedské vzťahy prispievajú k psychickému zdraviu človeka, vytvárajú pocit istoty a rozširujú náš sociálny priestor, kde môžeme byť užitoční pre druhých. „Zo psychologického hľadiska je dobré mať nejakého mediátora, človeka, ktorý vytvára most medzi stránkami konfliktu. Môže to byť ďalší sused, môže to byť dôverník domu alebo starosta,“ radí psychológ Miron Zelina.
5 najčastejších sporov v susedskom spolunažívaní
1. Konáre susedovho stromu zasahujú do môjho pozemku
Občiansky zákonník uvedenú situáciu upravuje tak, že je možné presahujúce konáre odstrániť, avšak vždy primeraným spôsobom a s ohľadom na vegetačné obdobie.
2. Prekáža mi hluk a pach od suseda v spoločných priestoroch
V zmysle Občianskeho zákonníka nikto nesmie vykonávať svoje vlastnícke práva tak, aby nad nevyhnutnú mieru obťažoval či sťažoval výkon práva iného vlastníka hlukom, imisiami a podobne. Z uvedeného dôvodu je možné domáhať sa ochrany svojich práv (súd, bytový správca).
3. Sused zapratáva spoločné priestory popri schodoch a na chodbe
Platí to, čo v predošlom prípade. K uvedenému ešte pristupuje aj povinnosť vlastníka či spoluvlastníka a správcu udržiavať spoločné priestory priechodné s ohľadom na protipožiarnu bezpečnosť.
4. Obťažuje ma susedov pes svojím brechotom
Čo sa týka domácich zvierat, zákon takúto situáciu definuje vo všeobecnosti tak, že výkon vlastníckeho práva nesmie nad mieru primeranú okolnostiam zasahovať do vlastníckych práv iných.
5. Sused sa napojil na moju sieť vody a elektriny
Tu už ide o peňažnú ujmu a v danom prípade môže ísť dokonca aj o trestný čin krádeže. Rozhodujúcim faktorom je v tomto prípade výška škody.
Na koho sa obrátiť?
advokát Mojmír Plavec
Mám konflikt so susedom riešiť sám?
Každý spor je vhodné riešiť najskôr zmierlivou cestou. Susedský spor môže veľmi rýchlo eskalovať, ak susedia riešia vzájomné problémy ihneď prostredníctvom polície, právnika či súdu.
Pomôže mi obec?
Na obci sa možno domáhať ochrany svojich práv, ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.
Kedy je lepšie kontaktovať políciu či súd?
Na poriadok v obci či meste dohliada aj mestská polícia. V jej rukách je aj riešenie priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu. Ich dôvodom býva najmä ublíženie na cti, urážanie, osočovanie či vyhrážanie. V týchto prípadoch je policajt oprávnený uložiť pokutu až do výšky 33 eur. Ak konanie zo strany susedov porušuje napríklad nočný pokoj, narušuje občianske spolunažívanie alebo spôsobuje škodu na majetku, je možné obrátiť sa na políciu. Za priestupok polícia uloží pokutu. V prípade, ak ste sa nedomohli nápravy cez obec či políciu môžete sa obrátiť na súd. Práve súdu je uložená právomoc prejednávať a rozhodovať spory aj tohto druhu.
Môže zasiahnuť správca domu?
Správca plní najmä kontrolnú úlohu. Ak dojde k sporu medzi susedmi, môže spolupôsobiť ako nestranná osoba. Ak však vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných susedov napr. poškodzovaním spoločných priestorov, alebo narušuje pokojné bývanie ostatných či dokonca ohrozuje ich bezpečnosť , môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého zo susedov v dome nariadiť dokonca aj predaj bytu.
Nerobte susedovi to, čo nechcete, aby robil on vám
Zuzana Kusá, sociologička
- Názory na dobré susedstvo sa môžu meniť aj u konkrétnych ľudí. V rôznom veku a v rôznej životnej fáze oceňujeme na susedoch iné kvality (napríklad susedku, ktorá neustále pozoruje okolie domu a pohyby v ňom, ocenia rodičia malých detí, ale medzi dospievajúcimi môže byť v nemilosti). Zdravé susedské vzťahy sú založené na starej známej zásade - čo nechceš, aby druhí robili tebe, nerob ani ty im, a na pozorne udržiavanej rovnováhe medzi zdvorilou nevšímavosťou a pozornosťou k potrebám ľudí v susedstve.
Čo stojí za vznikom sporov?
Miron Zelina, psychológ
- Najčastejším kameňom úrazu sú sebectvo, nevšímavosť, namyslenosť, klebety, intrigy, škodoradosť, konšpirácie, zamračenosť a neustála zlá nálada. To sa potom prejaví v každej maličkosti i vo veľkých veciach - či už pôjde o to, že deti príliš kričia, alebo breše pes, alebo konáre stromu presahujú do našej záhrady, alebo susedia sú neporiadni a neseparujú odpad.