Pri pokuse o štátny prevrat zomreli viac ako tri stovky ľudí. Prezident Recep Tayyip Erdogan v krajine najnovšie vyhlásil výnimočný stav. Do obľúbenej dovolenkovej destinácie naďalej prúdia stovky Slovákov. Európska únia stupňuje obavy po tom, čo Turci oznámili, že zastavia platnosť Dohovoru o ľudských právach.
V Turecku začal platiť trojmesačný výnimočný stav, ktorý po piatkovom pokuse o puč vyhlásil prezident Erdogan. Toto opatrenie dáva ďalšie právomoci vláde, ktorá bude môcť tvrdšie zasiahnuť proti účastníkom prevratu. Hlava Turecka bude môcť vládnuť pomocou dekrétov a obmedziť právo na zhromažďovanie či slobodu slova. „Nie je to stanné právo z 90. rokov. Život bežných ľudí a firiem bude nedotknutý, nerušený, obchod pôjde ako vždy,“ povedal podpredseda tureckej vlády Mehmet Simsek. Erdogan dodáva, že cieľom je rýchlo podniknúť všetky kroky potrebné na odstránenie hrozby proti demokracii. Zo strany Európskej únie silnie kritika pre potláčanie odporcov a navrhované zavedenie trestu smrti, z ktorých Erdogan odmieta upustiť.
Najnovšie Turecko pozastaví platnosť Európskeho dohovoru o ľudských právach. Politici tiež špekulujú aj o zvláštnych tribunáloch, ktoré budú rozhodovať o treste smrti pre pučistov. Proti popravám sa búria demokratické krajiny aj v súvislosti s tým, že budú platiť retroaktívne - čo je v rozpore s rímskym právom. Starosta Istanbulu Kadir Topbas už prikázal zriadiť špeciálne pohrebisko pre pučistov. „Nebude to normálny cintorín. Bude to pohrebisko zradcov. Tam ich zakopú do zeme, pretože žiadny iný cintorín ich neprijme,“ dodal.