Nestáva sa často, aby sme skúseného diplomata videli hovoriť naučené frázy či dokonca koktať. Pár hodín po interview prišiel pre Lajčáka ďalší stresujúci okamih - v prvej tajnej voľbe šéfa OSN prepadol.
Ostrieľaný novinár Tim Sebastian, ktorý už robil rozhovory aj s takými esami ako americký prezident Bill Clinton či sovietsky prezident Michail Gorbačov, nedal Lajčákovi ani na sekundu vydýchnuť. Minister zahraničia nedokázal uspokojivo odpovedať na viacero novinárových otázok. Často sa ocitol v situácii, keď si musel pomôcť mlčaním alebo úsmevom. „Ten rozhovor ho dosť strápnil. Tim Sebastian rozniesol Lajčáka na kopytách,“ povedal o interview politický analytik Eduard Chmelár. Lajčák sa ocitol v nezávideniahodnej situácii.
Kryť musel chrbát premiérovi Ficovi, ktorého výroky o moslimoch a imigrantoch boli po dlhý čas živnou pôdou pre moderátora. V jednom momente sa minister neudržal a poslal ho spýtať sa otázku priamo Fica. Chmelár si myslí, že práve toto bolo pre Lajčáka veľmi nepríjemné. „Lajčák obhajoval veci, s ktorými nie je stotožnený. To na ňom bolo vidieť, a preto si myslím, že ak má iné názory ako premiér, mal by si nastaviť pevnejšie mantinely,“ vysvetľuje. V konečnom dôsledku podľa neho tento trapas môže škodiť najmä ambíciám ministra na medzinárodnej scéne.
O migrantoch na Slovensku
Robert Fico povedal: „Na základe kvót nikdy nevpustím ani jediného moslimského imigranta.“ Toto je priama diskriminácia podľa náboženstva.
Azyl na základe náboženstva nebol nikdy a nikomu odopretý.
O čom teda (Fico) hovoril?
Ste členom jeho vlády. Hovorím vám fakty. Na základe náboženstva nebol nikomu nikdy odopretý azyl.
Fico predtým povedal: „Monitorujeme každého moslima na Slovensku.“
Tie výroky by ste mali vnímať v kontexte volebnej kampane.
V akom kontexte by to vyznelo lepšie, než ako to znie teraz?
Ľudia sa cítili pod tlakom zo strany európskych inštitúcií, že ich tlačia do niečoho nového, na čo neboli zvyknutí a reagovali na to strachom. Musíte chápať, že sú krajiny, ktoré boli stáročia otvorené iným kultúram a pre ďalšie je to úplne nová skúsenosť. Toto všetko sa nemôže stať cez noc. Musíte to ľuďom vysvetľovať, musia si na to zvyknúť.
O kvótach Európskej únie
Dávate EÚ na súd kvôli kvótam, prinášate nejednotnosť a nedôveru do Únie, prečo?
Vôbec nie. (smiech)
Myslíte si, že je to smiešne?
Nie, ale spôsob, akým ste to opísali, je smiešny.
Prinášate nejednotnosť, to je pravda, nie?
Nie. Európska filozofia je postavená na základe „Jednoty v rozmanitosti“, správne?
Áno, spojení, nie rozdelení.
Nie sme rozdelení, máme svoje pohľady a svoje názory.
O nacistoch a Marianovi Kotlebovi
Váš premiér povedal, že by nikdy neurobil rozhodnutie, ktoré by viedlo k vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Ak toto nie je diskriminácia, povedzte mi, čo to je?
Choďte sa opýtať môjho premiéra na kontext.
Vy mu slúžite!
Ja hovorím fakty. Hrdo hovorím, že v mojej krajine nikdy nebola diskriminácia na základe náboženstva alebo čohokoľvek iného. Bodka.
Tieto vyjadrenia, táto politika, ku ktorej sa možno hlásite, možno nie, dávajú zelenú ľuďom, aby sa pripájali ku krajne pravicovým stranám. Dovoľujete vo vašej krajine ľuďom, ako je Marian Kotleba, šéf nacistickej strany, volať Rómov parazitmi.
Toto je veľmi divoká konštrukcia. Ako dlho ste na Slovensku žili? Ako veľmi tú
krajinu poznáte? Nemôžete posudzovať krajinu, ktorú nepoznáte, o ktorej ľuďoch neviete, ako rozmýšľajú.“
Ako môže byť takýto jazyk v poriadku? Ako môže byť v poriadku, že Marianovi Kotlebovi to prejde?
Je to nacista a jeho strana je nacistická, povedal som to jasne, v priamom prenose.
Zatiaľ neuspel ani v OSN
V Bezpečnostnej rade OSN zatiaľ skúšobne hlasovali o novom generálnom tajomníkovi. Najviac hlasov z 12 kandidátov získal bývalý portugalský premiér António Guterres. Na druhom mieste skončil slovinský exprezident Danilo Türk. Miroslav Lajčák sa nedostal ani do prvej trojky. Lajčák ešte nemá nič stratené, no musí viac presviedčať krajiny v Bezpečnostnej rade.