Pri cestovaní lietadlom do vzdialenejších krajín môže najmä starších ľudí postihnúť pásmová choroba. Súvisí s presunom cez viac časových pásiem počas jedného dňa. Chod vnútorných hodín, ktoré kontrolujú v tele tlak, teplotu a hladiny hormónov, sa naruší. Postihnutého bolí hlava, nemôže jesť ani spať. Vhodnou prevenciou je postupné prispôsobovanie denného režimu času v cieľovej krajine už pred vycestovaním, radí prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislav Maďar.
"To znamená pri cestách na východ sa treba uložiť k spánku v priebehu troch posledných dní pred odchodom vždy o hodinu skôr ako deň predtým, pri cestách na západ o hodinu neskôr. Pretože zaspať neskôr je ľahšie než zaspať skôr, trvá adaptácia na západe obvykle len dva až šesť dní, na východe tri až 18 dní," uvádza Maďar vo svojej publikácii Zdravie na cestách.
Je vhodná aj malá rozcvička pred, počas i po lete, príjem dostatočného množstva tekutín, dostatok odpočinku a spánku. Odporúča sa neprejedať a vyhýbať sa potravinám a sýteným nápojom, ktoré spôsobujú plynatosť. Pri krátkodobých pobytoch do 48 hodín je vhodné dodržiavať dobu spánku, jedla a denných aktivít podľa času domovskej krajiny. Pri dlhších pobytoch sa čo najskôr prispôsobiť miestnemu času.
Vzhľadom k možným zdravotným problémom sa odporúča neplánovať dôležité stretnutia, obchodné rokovania či športové aktivity na prvé dni po príchode. Výskum ukázal, že prispôsobenie sa novému času urýchľuje vystavenie organizmu jasnému svetlu. V prvých dňoch by teda cestovateľ mal obmedziť nosenie slnečných okuliarov, nezaťahovať závesy na oknách či nechať v izbe rozsvietené svetlo. Príznaky pásmovej choroby zmiernia prípravky s melatonínom, tohto hormónu si za normálnych okolností tvorí telo dostatočné množstvo. Začína sa brať tri dni pred odchodom a končí tri dni po príchode na miesto pobytu. Nemal by sa však podávať deťom.