Väčšina z nich uviedla, že pochádzajú z Afganistanu a Pakistanu, informovala tlačová agentúra AP. Uviedla, že migranti kráčali pomaly vpred s mokrými uterákmi na hlavách, aby sa uchránili pred prudkým slnkom a príležitostne oddychovali v tieni pri ceste vedúcej na sever do Európskej únie.
Na 200-kilometrový pochod k maďarskej hranici vyrazilo v piatok z Belehradu asi 300 mladých mužov a chlapcov, ale mnohí to cestou vzdali. Pochodom protestujú proti rozhodnutiu nechať hranice uzavreté pre väčšinu žiadateľov o azyl, v dôsledku čoho uviazli v Srbsku tisíce migrantov. Niektorí účastníci pochodu mali oblečené tričká s nápismi Zastavte vojnu, ak chcete zastaviť utečencov alebo Otvorte hranice.
Časť z nich plánuje začať protestnú hladovku, keď dorazia k hraniciam, uviedla AP. Maďarsko nedávno posilnilo kontrolu svojich južných hraníc so Srbskom a púšťa cez ňu denne iba asi 30 migrantov, prevažne rodiny s malými deťmi. Migrantov, ktorých prichytí pri pokuse o ilegálny prechod hraníc, vracia.
V provizórnych stanových táboroch na srbskom území pri hraniciach bez akéhokoľvek sociálneho vybavenia zostali stovky migrantov. Srbské orgány oznámili sprísnenie kontroly hraníc s Bulharskom a Macedónskom, odkiaľ prichádza do Srbska väčšina migrantov. Hranice budú kontrolovať spoločné hliadky armády a polície.
Väčšina utečencov, ktorí uviazli v Srbsku, tam odmietla požiadať o azyl, pretože by si tým zmarila šancu dostať sa raz do EÚ. Medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc v piatok upozornila na prudký nárast násilia voči migrantom a utečencom odkedy sa v marci zatvorili hranice na tzv. balkánskej ceste.