Nedalo sa vyčíňaniu šialenca zabrániť? Bezpečnostný analytik Milan Žitný má jednoznačnú odpoveď.
Dá sa zabrániť takémuto útoku?
- To je prakticky nemožné. Ak vylúčime, že sa náhodou podarí zachytiť varovné signály a príslušné orgány okamžite urobia opatrenia, nedá sa to žiadnym spôsobom odhaliť, ani tomu čeliť.
Existuje podobnosť s masakrou v Devínskej Novej Vsi z roku 2010, keď Ľubomír Harman zastrelil 7 ľudí a potom seba?
- Vo všeobecnosti ide o faktor sociálneho vykorenenia. To znamená, že u človeka, ktorý sa dostane do problémov s nejakou komunitou, môže dôjsť k nejakej poruche osobnosti. Ide teda o akési skratovité konanie. Takýto útočník je väčšinou človek, ktorý má pocit, že je nejakým spôsobom vyčlenený zo spoločnosti, či už je šikanovaný v škole, alebo napríklad prišiel o prácu a má pocit, že to bolo neoprávnene. To je aj prípad mníchovského útočníka, o ktorom polícia zistila, že sa na tento čin pripravoval dlhodobo.
Nemala práve preto polícia dostatok času na to, aby odhalila podozrivé správanie útočníka na internete?
- Tu existujú len dve pozície, ktoré môžeme brať do úvahy, a to je úplná sloboda alebo úplná totalita. V totalitnom štáte sú takéto prípady silno potlačené, hneď ako sa objaví vyšinutá osoba, je rýchlo identifikovaná. V totalitnom štáte totiž ľudia striehnu jeden na druhého... Ale v našom dnešnom slobodnom svete je nepredstaviteľné, aby niekto monitoroval všetko od telefonátov až po elektronickú komunikáciu.
Zamedzilo by útokom obmedzenie držby zbraní medzi ľuďmi? Nemecko je 4. krajinou na svete, čo sa týka držby zbraní civilným obyvateľstvom.
- Určite nie. Ja som zástancom čo najširšieho prístupu psychicky zdravých jedincom k zbraniam. V tomto prípade išlo o nelegálnu držbu zbrane. Keď sa niekto na takýto útok pripravuje, na čiernom trhu si vždy cestu k zbrani nájde. Ale ak by slušní občania nemali prístup k zbraniam a zároveň by existoval silný čierny trh, ktorý umožní kriminálnikom a deviantom prístup k zbraniam, bol by to nerovnovážny a veľmi nebezpečný stav.