Okrem toho vydal príkaz na zatvorenie viac ako 2 341 inštitúcií, medzi nimi aj nemocníc či škôl. Vo väzbe skončil aj prvý príbuzný moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Erdogan považuje za strojcu prevratu, synovec Muhammed Sait Gülen. Má voľné ruky. Keďže v krajine od štvrtka platí výnimočný stav, prezidentovi Erdoganovi a jeho vláde to umožňuje presadzovať moc pomocou dekrétov. V prvom takomto podpísanom rozhodnutí dal podľa agentúry Anadolu zavoriť 1 043 súkromných škôl, 19 odborových zväzov, 1 229 spolkov a nadácií, 15 univerzít a 35 zdravotníckych zariadení.
Inštitúcie sú podľa Erdogana podozrivé so spolupráce s duchovným Gülenom. To však nie je všetko! Turecko sa rozhodlo, že rozpustí aj prezidentskú stráž, ktorej takmer 300 členov zadržali v súvislosti s pučom. Včera to oznámil turecký premiér Binali Yildirim. „Už viac nebude prezidentská stráž, nie je pre ňu dôvod ani potreba,“ povedal Yildirim tureckej televíznej stanici A Haber, ktorú citovala stanica BBC. V elitnej prezidentskej stráži pritom slúži 2 500 osôb. Erdogan ide po všetkých priaznivcov Fetullaha Gülena. Ako prvý z príbuzných prišiel na radu jeho synovec Muhammed Sait Gülen.
V Ankare majú byť proti nemu vznesené viaceré obvinenia, medzi nimi najmä členstvo v teroristickej organizácii. Turecké čistky v štátnych inštitúciách sa šplhajú do závratných čísiel. Dotkli sa viac ako 50 000 vojakov, sudcov, policajtov, prokurátorov, ale aj učiteľov, ktorí boli buď odvolaní z funkcie, alebo zatknutí. Erdogan si pomocou výnimočného stavu vydupal aj predĺženie obdobia, keď môže byť podozrivý zadržovaný bez vznesenia obvinenia na 30 dní.