Majú byť väčšie ako tie, ktoré si vyjednal jej predchodca David Cameron, a to napriek francúzskym pochybnostiam, napísal v nedeľu britský denník Guardian. Uviedol, že v rámci potenciálnej dohody o brexite zvažujú európske metropoly plán poskytnúť Veľkej Británii výnimku z pravidiel o voľnom pohybe v trvaní do sedem rokov, pričom by jej počas tohto času zostal prístup na jednotný trh EÚ.
Vysokopostavené zdroje v Británii a EÚ denníku potvrdili, že napriek silnému počiatočnému odporu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pri rokovaní s premiérkou Mayovou minulý týždeň, sa zvažuje myšlienka na núdzovú brzdu obmedzujúcu voľný pohyb osôb. Ak by sa takáto dohoda uzavrela a bola časovo obmedzená, podľa diplomatov by to zmiernilo britské obavy z prisťahovalectva z iných členských krajín EÚ a zachovalo krajine plný prístup na jednotný trh EÚ.
Guardian predpokladá, že sa proti návrhu ozve okrem Francúzska aj Poľsko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy. Zdôrazňuje ale jeho prednosť - obmedzil by ekonomický šok, ktorý by brexitom utrpela ekonomika EÚ, keďže by Británia zostala členom jednotného trhu. Spôsobil by tak menšie politické škody európskemu projektu, ako úplný rozchod s Britániou. Podľa britských predstaviteľov ide iba o jeden z návrhov, ktoré majú na stole. Ak by Británia takúto dohodu uzavrela, musela by naďalej platiť významný príspevok do rozpočtu EÚ, hoci pravdepodobne nižší ako teraz, a prišla by o právomoc rozhodovať o pravidlách jednotného trhu, pretože by nebola plnoprávnym členom únie, pokračuje Guardian.
Akákoľvek núdzová brzda poskytnutá Británii by musela byť časovo obmedzená, aby neporušovala zmluvy EÚ, povedala denníku Nathalie Toccio, ktorá je osobitnou poradkyňou Federicy Mogherini, vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a súčasne zástupkyňou riaditeľa v Ríme sídliaceho Inštitútu pre medzinárodné záležitosti.
Cameron vyjednal s EÚ núdzovú brzdu, ktorá by bola Británii umožnila obmedziť počty migrantov z EÚ a ich prístup k pracovným benefitom počas štyroch rokov od príchodu do krajiny. Británia by bola mohla uplatniť túto brzdu počas siedmich rokov, ale po referende, v ktorom sa rozhodla pre brexit, EÚ vyhlásila dohodu za neaktuálnu, dodal Guardian. Dodal, že podobnú možnosť uplatniť "bezpečnostné opatrenia" v prípade dlhodobých "vážnych ekonomických, sociálnych alebo environmentálnych problémov" má napríklad Nórsko, ktoré má plný prístup na jednotný trh a nie je členom EÚ, nikdy ju však neuplatnilo. Podľa diplomatov zo strachu z odvetných opatrení zo strany členských krajín EÚ.