Pišťoľ, ktorou David Sonboly († 18) zabil minulý piatok deväť ľudí a seba, predsa len zrejme pochádzala zo Slovenska.
Na zbrani podľa šéfa združenia Legis Telum Ľudovíta Miklánka našli slovenskú značku zbrojára, ktorý ju mal znefunkčniť. Pôvodne bol Glock 17 upravený ako expanzná zbraň, teda nemohla strieľať ostré náboje.
Podľa predsedu Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum Ľudovíta Miklánka našli na Glocku 17 vyrazenú značku SK a rok 2014, teda pred platnosťou prísnejšieho zákona. „Podľa mojich informácií sériové číslo bolo zbrúsené, ale niektoré stopy tam ostali. Možno sa bude dať obnoviť číslo pod röntgenom a potom by sa našiel zbrojár, ktorý ju zmenil na expanznú, a následne vypátrať, ako sa dostala do Nemecka,“ dodáva Miklánek. Ministerstvo vnútra oficiálne nepotvdilo slovenský pôvod zbrane a Nemecko zatiaľ ministra Roberta Kaliňáka nepožiadalo o pomoc pri pátrani. „V prípade, že nás nemecká strana požiada o pomoc, sme pripravení okamžite poskytnúť súčinnosť pri pátraní,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.
Zákon funguje
Pred rokom pritom začal platiť nový zákon, ktorý mal obmedziť pohyb expanzných zbraní na slepé náboje na Slovensku. Podľa Miklánka nový zákon funguje. „Funguje priam perfektne,“ hovorí s miernou iróniou v hlase. Podľa neho akýkoľvek pohyb expanzných zbraní sa na Slovensku úplne zastavil. „K novým sa prakticky už nedá dostať,“ dodáva s tým, že úprava zbrane iba na slepé náboje je taká drahá, že sa neoplatí robiť a mnohí puškári to aj robiť prestávajú, lebo taká zbraň by bola nepredajná. „Lacnejšia je ostrá, funkčná zbraň, kde však musíte mať zbrojný preukaz,“ dodáva Miklánek. Ďalšou novinkou v zákone bol zákaz predaja zbraní cez internet, no Nový Čas našiel inzeráty v bazároch, ktoré prerobené Glocky ponúkali.
„Nemusí to byť priamy predaj. Na internete je iba inzerát, že máte niečo na predaj, ale k samotnému predaju musí dôjsť pod dohľadom polície, kde zbraň prepíše pôvodný majiteľ na nového,“ dodáva s tým, že teoreticky je možné vrátiť späť do funkčného stavu akúkoľvek expanznú zbraň, hoci to môže byť veľmi náročné. „Keď niekto chce zbraň, tak si ju vyrobí aj bez komplikovanej prerábky takej zbrani. Stačí rúrka, klobúčik s klincom a máte brokovnicu,“ uzatvára Miklánek.
Čo sú expanzné zbrane
- akákoľvek pôvodne strelná zbraň na ostré náboje prerobená na streľbu slepými nábojmi
- nedá sa nimi strieľať ani v dávkach
- využívali ich napríklad pri rekonštrukciách vojenských bitiek či vo filmoch
- prerábať ich môžu iba certifikovaní zbrojári
- najčastejšie sa zúži hlaveň, aby sa tam nevmestil projektil
- znefunkční sa aj opakovací mechanizmus
- zbrojár na zbraň vyryje svoju značku a číslo
- na expanzné zbrane netreba zbrojný preukaz
- musí sa však registrovať na polícii cez občiansky preukaz a vývoz za hranice sa musí tiež hlásiť
- predaj musí prebehnúť osobne pod dozorom polícií