Odborníci preto odporúčajú natierať sa prípravkami, ktoré pred slnečnými lúčmi našu pokožku ochránia. Práve krémy na opaľovanie s ochranným faktorom 30 testovali odborníci z českého časopisu dTest. Ako dopadli niektoré z nich?slovensko - Na zdravie svojej pokožky by sme mali myslieť skôr, ako sa bez opaľovacieho krému vystavíme slnečnému žiareniu. Koža si totiž pamätá aj staré resty a môže nám našu nedbalosť poriadne spočítať. Aké je riziko vzniku rakoviny kože a kedy sa treba obrátiť na dermatológa, pre Nový Čas vysvetlila dermatovenerologička Mária Petrášová, majiteľka kliniky DermaPoint.
Hlavnou úlohou opaľovacích prípravkov je chrániť pokožku pred škodlivými ultrafialovými zložkami slnečného žiarenia UVA a UVB. Odborníci z českého dTestu preto otestovali v laboratóriu niekoľko prípravkov odolných proti vode s ochranným slnečným faktorom 30. Prekvapením bolo, že niektoré z nich obsahujú nežiaduce látky, ktoré môžu vyvolať zdravotné ťažkosti. „Ak uprednostňujete kozmetiku bez obsahu alergizujúcich a potenciálne rizikových látok, neodporúčame výrobky Nivea Sun, Ryor a Garnier,“ upozornila Vanda Jarošová z českého časopisu dTest.
Aspoň 6 čajových lyžičiek
Akou dávkou krému sa treba pred opaľovaním ponatierať, aby sme ním zbytočne neplytvali a aby nás ochránil? Ľudia často dostatočné množstvo krému nepoužívajú, preto je výhodou zvoliť vyšší ochranný faktor. Aby sa dosiahla požadovaná ochrana, prípravok musí byť nanesený v množstve aspoň 2 mg/cm štvorcových, čo je približne 36 gramov krému. Na jednu dospelú osobu to priemerne vychádza na šesť čajových lyžičiek. Ak však pri opaľovaní použijete menšie množstvo prípravku, účinok ochranného krému sa tým výrazne zníži. Práve pri drahšej kozmetike človek na množstve použitého prípravku šetrí. Ak si však nanesieme opaľovacieho prípravku o polovicu menej, jeho účinnosť klesne až o dve tretiny.
Ako si správne nanášať opaľovací krém?
O dôležitosti kvalitných opaľovacích krémov hovoria nielen dermatológovia, ale aj onkológovia, v ktorých ambulanciách končí čoraz viac pacientov. Nový Čas Vám prináša rady známej kozmetickej spoločnosti, ako si ochranu pred lúčmi slnka správne naniesť.
Pozor na rakovinu kože
Na zdravie svojej pokožky by sme mali myslieť skôr, ako sa bez opaľovacieho krému vystavíme slnečnému žiareniu. Koža si totiž pamätá aj staré resty a môže nám našu nedbalosť poriadne spočítať. Aké je riziko vzniku rakoviny kože a kedy sa treba obrátiť na dermatológa, pre Nový Čas vysvetlila dermatovenerologička Mária Petrášová.
Je dnes ochrana kože prípravkami na opaľovanie dôležitejšia ako v minulosti?
Prevencia pri opaľovaní bude dôležitá a aktuálna vždy. Slnečné žiarenie je totiž veľmi škodlivé. UVA spôsobuje starnutie pleti a UVB zase spôsobuje zápal a následne aj rakovinu kože.
Chránia Slováci svoju pokožku pri opaľovaní dostatočne?
Aj keď sme dôslednejší ako kedysi, ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi stále podceňujeme. Našťastie, predaj prípravkov na opaľovanie je v súčasnosti vyšší ako v minulosti.
Aké kožné problémy trápia pacientov najčastejšie?
Slnečné lúče môžu pacientom spôsobiť mnoho problémov. V prvom rade k akútnym problémom radíme spálenie, ktoré je síce bolestivé, ale po štyroch až piatich dňoch ustane. Ďalej sa v dôsledku spálenia môže zhoršiť akné či alergické ochorenia.
Hovorí sa, že koža si pamätá až 20 rokov. Je to pravda?
Áno. Z dlhodobého hľadiska môže pri zanedbávaní prevencie dochádzať k poškodeniu kolagénových a elastínových vlákien. Kým kolagénové sa ešte dokážu zregenerovať, elastínové to už nedokážu. Keď sa poškodia, koža rýchlejšie starne, a spôsobí nám to vrásky.
Aké vysoké je riziko vzniku rakoviny kože?
Pri dlhodobom slnení sa bez ochrany čelíme melanómu rakoviny kože. Najrizikovejšie sú prvé dva fototypy, teda ľudia s blond vlasmi a modrými očami, ktorých pokožka je najzraniteľnejšia. Až 80 % melanómov však vzniká zo starých znamienok a zvyšných 20 % je z nových.
Kedy treba vyhľadať dermatológa?
Ak si pacient na svojej koži všimne akékoľvek zmeny, nemal by sa hanbiť konzultovať ich s odborníkom. Ak však znamienko zmení farbu, začnú sa mu meniť okraje, alebo krváca, svrbí, či zväčšuje sa, človek by rozhodne nemal návštevu dermatológa odkladať.
Ako je to v prípade detí?
Pokiaľ je to možné, deti by na ostrom slnku mali tráviť čo najmenej času, najmä medzi 11. až 15. hodinou. Samozrejme, treba siahať po vodeodolných krémoch určených pre deti, ktoré majú vyšší ochranný faktor.
Predpoveď počasia na celý týždeň
Utorok 27 - 32 °C, polooblačno
Streda 26 - 32 °C, oblačno (dážď)
Štvrtok 25 - 29 °C, oblačno (dážď)
Piatok 24 - 30 °C, oblačno
Sobota 26 - 32 °C, polooblačno
Nedeľa 26 - 32 °C, polooblačno