Informovala o tom v pondelok stanica BBC s odvolaním sa na miestne médiá. Niekoľko dní po prekazenom puči bolo nariadené zastavenie činnosti niekoľkých novín a časopisov, tentoraz však ide o prvý prípad, keď sú identifikovaní individuálni novinári. Úrady už zatkli tisíce vojakov, sudcov a štátnych zamestnancov.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že zbaví štátne orgány "vírusu", ktorý podľa jeho slov spôsobil túto revoltu. Ankara obviňuje zo zorganizovania pokusu o prevrat moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA. Gülen však ostro odmieta akúkoľvek angažovanosť v týchto udalostiach. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval, že ak turecká vláda pristúpi k navrhovanému obnoveniu trestu smrti, okamžite budú prerušené rozhovory o eventuálnom členstve Turecka v Európskej únii.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International tvrdí, že disponuje dôveryhodnými dôkazmi o mučení osôb zadržaných po pokuse o prevrat. Turecko vyhlásilo minulý týždeň trojmesačný výnimočný stav, ktorý Erdoganovi a vláde umožňuje vytvoriť nové zákony bez účasti parlamentu, ako aj obmedziť či pozastaviť platnosť práv a slobôd obyvateľstva krajiny.
Turecké aerolínie v pondelok oznámili ukončenie zmluvných vzťahov s 211 zamestnancami. Ide o súčasť čistiek po nedávnom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine, napísala agentúra AP. Zmluvy dopravca rozviazal pre "neplnenie výkonových noriem" a v súlade s "nevyhnutnými krokmi", ktoré spoločnosť podnikla proti hnutiu moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA, ktorého vláda označila za iniciátora zmareného sprisahania.
Spoločnosť doplnila, že "uznala svoju zodpovednosť skoncovať s nenávistnými a nezákonnými pokusmi (o prevrat)". Súkromná tlačová agentúra Dogan informovala, že medzi prepustenými je sedem ľudí z manažmentu aerolínií a 15 pilotov. Spoločnosť Turkish Airlines bezprostredne nevysvetlila, či a akým spôsobom sa prepúšťanie dotkne úrovne poskytovaných služieb.