Preslávené kamenné gule z pieskovca roztrúsené v skalnatých horninách kysuckých hôr zdobili lokalitu a fascinovali turistov z celého sveta. Žiaľ, pomaly, ale iste miznú, ľudia si nimi zdobia záhrady alebo verejné priestory. V Klokočovskom skálí zostali už len dve posledné, ktoré sú našťastie pevne prirastené k veľkej skale, a tak sa nedajú odniesť. Novému Času sa podarilo zistiť, kde táto svetová rarita končí.
Záhadné kysucké gule, ktoré fascinovali turistov aj geológov, sa strácajú. Roztrúsené sú v pätnástich lokalitách, najväčšie majú priemer aj 2,6 metra. Takúto raritu môžete nájsť vo svete len na Novom Zélande, v USA, Kostarike alebo Mexiku. Kysučania však namiesto toho, aby si úžasný prírodný úkaz chránili a ukazovali ho turistom, gule rozmiestnili na rázcestí aj záhradách.
V dvoch najväčších guľových náleziskách - Klokočovské skálie a Megonky, ostalo už len pár kusov, ktoré sú vrastené do skál. „Ľudia si ich pobrali, vieme aj, kde sú. Niektoré vypadli a oni ich odniesli, iné zobrali priamo zo skália,“ povedal miestny obyvateľ Pavol Polka, ktorému osud gulí nie je ľahostajný. „Radi by sme v spolupráci s ochranármi dosiahli, aby sa niektoré mohli vrátiť. Je to svetová rarita, chceme tento poklad zachovať. V lese boli vytvorené a do lesa patria,“ uzavrel Polka.
Pozdrav od mimozemšťanov?
Kamenné gule vznikli vyvetrávaním pieskovca vnútri jedného celku. Sú z rovnakého materiálu a vznikli v rovnakom čase ako okolitý pieskovec. Doteraz geológovia podrobnejšie neskúmali, prečo pieskovec vyvetráva v tvare gule. Miestni obyvatelia spájajú s ich vznikom legendy - liečia neplodnosť, sú to skamenelé vajcia dinosaurov alebo ich tam nechali mimozemské civilizácie.
Eva Pietorová, botanička:
- Slávne kysucké gule sú naším prírodným dedičstvom. Sú to hrubozrnné pieskovce a zlepence odolnejšieho typu. Ide o kyslé horniny, ktoré sa nachádzajú vo flyšovom pásme na rozhraní Moravskosliezskych Beskýd a Turzovskej vrchoviny - v Kornickej brázde. Gule sa vyskytujú v oblastiach Klokočov, Olešná, Raková-Korcháň a Čadca-Milošová. V súvislosti s ich výskytom máme dve chránené územia - Klokočovské skálie v Klokočove a Megonky v Milošovej.