Slovenskí odborníci preto urgentne volajú po národnom programe prevencie. Ako pri príležitosti Medzinárodného dňa hepatitídy, ktorý si pripomíname práve vo štvrtok 28. júla, konštatoval prednosta II. Internej kliniky SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti Ľubomír Skladaný, hoci má Slovensko prepracovaný systém starostlivosti o hepatálneho pacienta, súčasné podmienky nestíhajú pokryť skutočnú potrebu. "Kedysi sme sa dokázali postarať o chorých na dvoch izbách, dnes máme permanentne preplnené špecializované hepatologicko–gastroenterologické oddelenie s 32 lôžkami," uviedol Skladaný.
Podľa neho v rámci zlepšenia podmienok starostlivosti o už chorých pacientov by bolo potrebné dobudovanie a posilnenie siete hepatologických pracovísk a ambulancií. "Pre spoluprácu v oblasti prevencie potrebujeme získať aj štátne orgány a inštitúcie. A najmä nastal čas na dopracovanie, presadenie a čo najskoršiu realizáciu národného programu prevencie s adekvátnym skríningom rizikových faktorov - včasnej diagnostiky a racionálnej liečby hepatitíd," zdôraznil Skladaný s tým, že nečinnosť či nedôslednosť v tejto oblasti s určitosťou zabíja.
Hlavným poslaním Medzinárodného dňa hepatitídy je zvýšenie povedomia o závažnosti vírusových hepatitíd u širokej verejnosti, o možnostiach ich účinnej prevencie a liečby. "Bude potrebná až masová zmena životného štýlu. Viac fyzického pohybu, menej kalórií a celkovo zdravšie stravovanie, odbúravanie zbytočných stresov, pestovanie pozitívneho postoja k životu, boj s drogovou i alkoholovou závislosťou, pasívnou papučovou pseudokultúrou u dospelých, ale ešte viac u detí a mládeže," vyzývajú odborníci.