Z Bratislavy za posledný rok a pol odletelo minimálne 19 obrovských zásielok so zbraňami do Saudskej Arábie. To by bolo ešte v súlade so zákonom, no vláda sa však prizerá aj tomu, ako zbrane ďalej putujú do Iraku či Sýrie. A to už úplne legálne nie je! Novému Času sa jednu takúto zásielku zbraní z bratislavského letiska podarilo zachytiť!
Nezávislí novinári zo Sarajeva odhalili, že z krajín Strednej a Východnej Európy sa na Blízky Východ za posledný rok poslali zbrane za 1,2 miliardy eur. Ide najmä o krajiny ako Srbsko, Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvátsko, Rumunsko, či Bulharsko a silný podiel má aj Slovensko. Z Bratislavy totiž odletelo minimálne 19 zbraňami naplnených lietadiel. Všetky končili v Saudskej Arábii, ktorá dodávkami zbraní otvorene podporuje jednotlivé strany bojujúce v Iraku, Sýrii, či Jemene.
So slovenskou pečiatkou
Každý vývoz zbraní zo Slovenska musí schváliť ministerstvo hospodárstva cez takzvanú exportnú licenciu. Obchodník so zbraňami musí ukázať, kto je konečný užívateľ zbraní. „Ak je to saudská armáda, tak je to formálne v poriadku, lebo Saudská Arábia nie je na čiernej listine. Obchod je tak odobrený oboma vládami,“ konštatuje bývalý politický riaditeľ ministerstva obrany Jaroslav Naď.
Trochu iný pohľad má na to zástupca Amnesty International. „Sú dôkazy, že zbrane končia v rukách ilegálnych zložiek, ktoré porušujú ľudské práva, čo je v rozpore s medzinárodnými zmluvami. Ak o tom teda štáty vedia, mali by okamžite prestať s takýmto vývozom zbraní,“ uviedol Patrik Wilcken. „Možno sa krajiny ako Bulharsko, Slovensko, či Chorvátsko za takýto biznis nehanbia, ale rozhodne by sa mali,“ pritvrdila švédska europoslankyňa Bodil Valero, ktorá má na starosti oblasť zbraní. Podľa nej takéto obchody sú proti zákonom EÚ.
S tým však nesúhlasí naše ministerstvo hospodárstva. Síce potvrdilo, že schválilo vývoz zbraní do Saudskej Arábie, ale všetko je v poriadku. „Z preverených informácií nemáme poznatky o tom, žeby zbrane vyvezené na základe povolenia MH SR končili mimo územia Saudskej Arábie,“ konštatoval hovorca ministerstva hospodárstva Michal Dzurjanin. Názvy firiem nechcel uviesť s tým, že ide o tajnú informáciu.
Schránková firma
Zo Slovenska vyvážala do Saudskej Arábie spoločnosť Eldon a Kelson. Minimálne Eldon pôsobí ako schránková firma. V luxusnej administratívnej budove totiž nemajú kanceláriu, ale iba poštovú schránku. V oboch firmách figuruje Ivan Ješek z Banskej Bystrice. Bezepečnostný analytik Martin Dubéci je prekvapený, že taká neznáma firma vyváža zbrane za milióny eur. „Vôbec by ma neprekvapilo, keby to bola krycia firma pre SIS, ktorá také veci môže robiť. Ale to už by bolo hrozné, že na vojne zarába aj štát,“ dodal Dubéci. Eldon ako prostredník mal do Saudskej Arábie podľa balkánskych novinárov vyviesť vyše milióna nábojov, protitankové strely a guľomety v hodnote asi 32 miliónov eur.
Slovensko je dvojtvárne
Martin Dubéci, bezpečnostný analytik
- Prekáža mi dvojtvárnosť. Súčasná vláda sa nemôže tváriť, že konflikty v Sýrii a Iraku sa nás netýkajú, keď ministerstvá schvaľujú vývoz zbraní, hoci nepriamo, do týchto krajín. Na jednej strane podporujeme v Sýrii Asada a na druhej strane naše zbrane končia v rukách povstalcov proti nemu, v horšom prípade ich získa ISIS. Jednoducho si dohodnime otvorene a legálne našu stratégiu a účasť v týchto konfliktoch. Ako potom môžeme kritizovať napríklad Rusko za vyzbrojovanie proruských rebelov na Ukrajine, keď robíme to isté?
Vývoz je v poriadku
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
- Legálne to je v poriadku, lebo nevyvýžame zbrane do zakázaných krajín. Navyše každý obchod je odobrený oboma vládami. Každý vývoz musí mať takzvaný certifikát konečného užívateľa, čo môže byť saudská armáda. Čo so zbraňami potom spravia, je už iná vec. Všetky vývozné licencie však u nás preverujú ministerstvo hospodárstva, rezort obrany či zahraničných vecí. K tomu sa pridáva Vojenské spravodajstvo a SIS. Ak čo i len jeden povie, že má pochybnosti, tak vývoz zbraní zakážu, čo sa deje pravidelne. Ja to vidím skôr ako obchodnú vojnu zbrojárskych firiem. Najmä zo Západu sa nevedia dostať na Blízky Východ a naše v zmysle V4 a Balkánske krajiny sú pre nich konkurencia. Ak by sme zbrane nedodali my, tak to spraví ktokoľvek iný, ale naši ľudia by prišli o prácu.