Domáci bazén vám počas horúcich dní umožní schladiť sa, deti zase ocenia to, že sa majú kde vyblázniť a navyše bazény sa s končiacou sezónou zlacňujú. Pre to, aby ste si relax užili v krištáľovo čistej vode, ale musíte tiež niečo spraviť. Ako sa o bazén postarať a kam ho umiestniť?
Okrem výberu typu, ktorý vám vyhovuje, sa treba rozhodnúť aj pre vhodné miesto. Najlepšie je postaviť bazén na slnečnú stranu záhrady niekam do rohu, nakoľko slnko je najlepším zdrojom energie pre výhrev. „Neodporúča sa miesto pod stromami, pretože lístie alebo ihličie spôsobuje nečistoty a teda zbytočnú prácu navyše,“ radí Alexander Bača zo spoločnosti Alba bazény. Návod k skladacím bazénom je zrozumiteľný aj pre laikov. Komplikovanejšie sú bazény z dreva a potrebná je tiež príprava pôdy. Aby sa zabránilo posúvaniu bazéna, mal by sa trávnik najskôr vyrovnať. Ak sa to z nejakého dôvodu nedá, musí byť bazén umiestnený na betónovú plochu.
Pozor na deti!
Nikdy nenechajte svoje deti kúpať sa bez dozoru. Okrem toho, každý bazén musí byť zabezpečený, najlepšie nejakým krytím. Ako majiteľ zodpovedáte za to, keď do bazéna napríklad spadne dieťa od susedov.
Takto vyčistíte bazén
• potrebujete výkonné čerpadlo (od 100 eur) a mix z ľahkých chemických prostriedkov (napr. sulfát meďnatý)
• čerpadlo samo zabezpečí, aby odtieklo veľké množstvo znečistených častíc, lístia či iných nečistôt. Najbežnejšou dezinfekciou je chlórová chémia. Množstvo chlóru vo vode by sa malo pohybovať okolo 0,5 mg/l. - pre ľudí citlivých na chlórovú vodu existujú aj bezchlórové (oxidačné) prostriedky. Sú síce drahšie než prípravky obsahujúce chlór, nespôsobia vám však žiadne podráždenie.
• na vodné riasy je vhodná modrá skalica, stačí ju rozpustiť vo vedre s vodou
TIP: Voda v bazéne sa dá ošetriť aj bez používania veľkého množstva chémie. A to pomocou slanej vody alebo UV lampou.
Ako predísť znečisteniu bazéna?
• pred vstupom do vody si vždy očistite nohy, ideálna je bazénová sprcha alebo aspoň vanička
• filtračné zariadenie majte zapnuté denne
• dohliadajte na optimálnu hodnotu pH (7,2 – 7,6)
• priebežne kontrolujte tvrdosť vody
• nezabúdajte na chlórovanie a dezinfekciu aby ste predišli rozmnožovaniu mikroorganizmov
• na bazén si kúpte prekrytie, dočasne môžete použiť aj solárnu plachtu
• raz za týždeň skontrolujte tesnosť spojov
Skladacie bazény:
Sú robustnejšie a dlhšie vydržia. Takéto bazény s hĺbkou 1,5 metra môžu v záhrade stáť voľne, s vyššou stenou sa musia vsadiť do zeme.
Koľko stojí bazén
Nadzemné nafukovacie bazény od 60 eur, tie kvalitnejšie stoja okolo 200 eur. Pevne stojacie či skladacie bazény od 100 do 8 000 eur. Výdavky za vodu (v priemere je to okolo 1,69 eur za kubický meter)+ výdavky za čistenie.