Podľa nej sa Putin a slovinský prezident Borut Pahor zúčastnia najprv na ceremónii pri príležitosti stého výročia ruskej kaplnky v priesmyku Vršič. Podľa agentúry DPA je venovaná ruským vojakom, ktorých v roku 1916 zabila lavína. Prezidenti potom slávnostne otvoria v Ľubľane pamätník venovaný sovietskym a ruským vojakom, ktorí padli na slovinskom území v prvej a druhej svetovej vojne. Pred večerou sa Pahor a Putin stretnú pri rokovacom stole.
"Rozdelil by som návštevu na dve časti: pamätnú a pracovnú...Naplánovaná je aj tlačová konferencia," povedal v polovici týždňa hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Citovala ho agentúra TASS.
Ukrajinci žijúci v Slovinsku usporiadali v blízkosti ruského veľvyslanectva protest. Slovinský prezident Borut Pahor vo štvrtok v rozhovore pre TASS uviedol, že Rusi sú v Slovinsku vždy vítanými hosťami.
"Nemáme žiadne problémy. My, Slovinci, sme potešení, keď sa stretneme s Rusmi. A môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že Rusi radi komunikujú so Slovincami... Tak či onak, sme najzápadnejšou časťou slovanského sveta, to je aj dôvod, prečo sa práve tu objavila myšlienka Fóra slovanských kultúr," povedal Pahor. Vysvetlil, že ochota zachovať tento prvok etnickej identity je veľmi dôležitá.
Slovinský prezident vyjadril presvedčenie, že Putinova návšteva povedie k prehlbovaniu politickej a ekonomickej spolupráce medzi Ruskom a Slovinskom. Pahor zároveň odhalil svoje plány navštíviť na budúci rok Rusko a podpísať tam veľký balík dokumentov.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý realizoval inštitút Mediana, sedem z desiatich Slovincov víta návštevu Putina, uviedla agentúra STA. Denník Delo vidí v návšteve Putina podnikateľskú príležitosť, hoci, ako pripomenul, niektorí ľudia sú presvedčení, že pozvaním šéfa Kremľa reputácia Slovinska utrpela "medzinárodnú" ujmu.
Slovinsko je po Grécku a Fínsku treťou členskou krajinou Európskej únie, ktorú Putin tento rok navštívil. Okrem toho európski lídri, napríklad taliansky premiér Matteo Renzi, nevidia nič zlého na tom, aby prijali Putinovo pozvanie do Ruska v záujme domácej ekonomiky. Mal by sme sa učiť do USA, napísal denník. Kým sa podľa neho Európe podarilo skomplikovať situáciu sankcionovaním Moskvy na príkaz NATO, Američania zintenzívnili obchod s Ruskom.