Veliteľ slovenských kukláčov z Útvaru osobitného určenia (ÚOU) Prezídia Policajného zboru Štefan Hamran sa domnieva, že slovenská elitná policajná jednotka by zvládla teroristické útoky, ktoré sa v uplynulých dňoch a týždňoch stali napríklad v Nemecku alebo vo Francúzsku. V porovnaní s ostatnými európskymi jednotkami je slovenská na tom podľa neho dobre. Priznal však, že majú ťažkosti nájsť dostatok vhodných adeptov na prácu v ÚOU.
„Chlapci sú na to pripravení a keď dôjde k takému zásahu, tá elitná jednotka je spravidla v presile. Máme podstatne vyšší počet príslušníkov na mieste ako teroristi. Okrem toho, naši sú zohratí, sú vycvičení, sú technicky vybavení. Čeliť takej palebnej sile, s takou pripravenosťou, je vylúčené, to je nemožné. To sa môže stať len vtedy, keď pochybí tá elitná jednotka, ale keď to má vydrilované, nacvičené, jednoducho tam tí páchatelia nemajú šancu,“ povedal Hamran pre TASR. Podľa jeho slov elitné jednotky jednotlivých štátov spolupracujú, cvičia spolu, a tak je možné porovnať aj ich kvalitu.
„Tie prípady, ktoré sme videli v zahraničí, by ÚOU zvládol. Elitné jednotky to vždy zvládnu, nie je otázka či áno, alebo nie, otázka je s akými následkami. Je rozdiel, či zachránime päť ľudských životov, alebo 50. Taktika musí byť prepracovaná do detailov, aby nedošlo k zlyhaniu, pretože potom tie následky sú katastrofálne,“ doplnil. „Hľadáme vhodných kandidátov. O čísle by som konkrétne nehovoril. Po navýšení počtu budeme patriť k tým stredne veľkým elitným jednotkám v Európe, čo je podľa mňa veľmi slušné,“ uviedol veliteľ.
Počtovo to podľa neho bude naozaj postačujúce pre podmienky Slovenskej republiky. „Väčší problém vidím v tom výbere. Slovensko je pomerne malá krajina a vybrať taký počet ľudí, ktorý potrebujeme, je pomerne problematické. Zoberme si len prípad Nemecka, ktoré má väčšiu elitnú jednotku, ale vyberá z 80 miliónov,“ vysvetlil. Odmietol však akékoľvek znižovanie kritérií prijatia do ÚOU.
Momentálne prebieha podľa neho diskusia aj o pohotovosti príslušníkov ÚOU. „Diskutovalo sa, že sa zvýši počet príslušníkov, ktorí budú do pohotovosti zaradení, zvažujeme aj zavedenie pohotovosti priamo na pracovisku. Určite by sa skrátili reakčné časy, momentálne máme 60 minút, aby sme prišli na pracovisko a začali riešiť nejaký vysokoprofilový incident, a ten časový úsek je v dnešnej dobe strašne dlhý. Samozrejme, je to aj finančne náročné a nie je jedno, či máte ľudí v pohotovosti na telefóne, alebo priamo na pracovisku. Je to aj nákladnejšie a musíme nájsť nejakú zlatú strednú cestu,“ dodal. Podľa neho sa ÚOU prispôsobuje aktuálnemu stavu. „Keď bude nejaké bezpečnostné riziko, ako bolo v prípade zvýšenia bezpečnostného stupňa, tak samozrejme, aj my prijímame opatrenia,“ uzavrel Hamran.