Ako sa naši štvornohí kamaráti naučili vychádzať s ľuďmi, prečo sú pre nich dôležitejší ako alfa samec svorky a prečo to dokonca aj rodených lovcov a bojovníkov niekedy ťahá viac na pohodlnú pohovku?
Ako ovplyvňuje plemeno povahu?
Menej, ako si mnohí myslia. To, že dobermany sú ostražité, zlaté retrievery prítulné a chrty naháňajú všetko, čo sa hýbe, síce vo všeobecnosti platí, ale nie pri každom jedincovi danej rasy. Charakterové vlastnosti sa totiž dedia oveľa menej ako farba srsti, postava alebo iné vonkajšie znaky. Lovecký pud sa napríklad presadí len pri 75 % potomstva. Dokonca aj v niekoľkých desaťročných dynastiách chrtov sa stále rodia aj vyslovení „peciváli“.
Potrebuje pes vodcu?
Pravidlo, že potrebujú autoritatívneho „vodcu svorky“, ktorý od nich neustále vyžaduje podriadenosť, vychádza zo štúdií uskutočnených na vlkoch v zoologických záhradách, ktoré skutočne zvádzajú agresívne súboje o pozície vo svorke. Je to dané najmä tým, že tieto svorky boli umelo vytvorené človekom. Vlky žijúce vo voľnej prírode vytvárajú skôr rodinné zoskupenia – vzťahy jednotlivých členov sú charakteristické viac spoluprácou ako hierarchiou. Ako ukazujú najnovšie štúdie, divožijúce psy sa správajú trochu inak: netvoria pevné svorky ani spoločne nelovia. Ich sociálne inštinkty závisia skôr od ich najdôležitejšieho zdroja potravy, ktorým je človek. Britský zoológ John Bradshaw z toho vyvodzuje záver: psy nechcú prioritne poslúchať, ale žiť v harmonickom vzťahu s človekom.
Ako si vybrať vhodného psa?
Nie na základe jeho vzhľadu. Rasa len čiastočne vypovedá o charaktere psa, nehovoriac o krížencoch. Oveľa spoľahlivejší je vlastný test: je to pes, ktorý sa rád hladká? Chce sa hrať, keď ho na to vyzvete? Ak áno, je to jeden z prejavov tolerancie a odolnosti proti stresu – čo sú osobnostné črty, ktoré sa nedajú ovplyvniť výchovou. Kto chce vedieť, akú povahu bude mať šteňa, mal by sa informovať, akí sú jeho rodičia - ak je niektorý z nich nápadne agresívny alebo príliš bojazlivý, budú takí pravdepodobne aj potomkovia.
Prečo si ľudia rozumejú so psami?
Je to dané najmä tým, že ich spája vyše 20 000-ročný vzťah. Ten zmenil predovšetkým psy: z pôvodne plachého vlka sa cieleným šľachtením stal spoločník, ktorý človeku nielen dôveroval, ale naučil sa vytvárať s ním väzby alebo chápať jeho pocity. Psy majú schopnosť, ktorú nemajú dokonca ani ľudoopy - rozumieť ľudským gestám. Napríklad vystretý prst ukazujúci na pochúťku.