Na Nábrežnej ulici sú tri bytovky, kde bývajú väčšinou rómski občania, kým na susednej Komenského ulici žijú podľa vedenia mesta slušní ľudia, ktorých treba chrániť. Tí si takéto opatrenie chvália, hnevá ich len to, že ich nechcení susedia plot často ničia. Rómovia naopak hovoria, že sa cítia ako v zoo.
Podľa zástupcu náčelníka Mestskej polície Drahomíra Hrkala (51) sa plot osvedčil. „Oplotenie slúži, aby sa oddelila časť Nábrežnej ulice od ulice Komenského, lebo dochádzalo k stretom medzi majoritou a občanmi Nábrežnej ulice. Deti boli hlučné, boli tam prejavy asociálneho správania,“ hovorí Hrkal a pokračuje. „Situácia sa zlepšila, lebo mestská aj štátna polícia dohliadajú na to, aby bol v uliciach mesta pokoj,“ dodal.
Plot bol len zo sieťoviny, podľa primátora bol však zničený prevažne deťmi z Nábrežnej ulice, kvôli čomu ho spevnili a obohnali ostnatým drôtom. Bariéra Rómov hnevá, hovoriť však o tom nechcú. „Bojíme sa, že ak sa budeme sťažovať, mesto nás za to vyhodí z bytu,“ povedala obyvateľka ulice. K situácii Nový Čas oslovil aj rómskeho splnomocnenca, podľa vyjadrenia z jeho kancelárie sa však nachádza v zahraničí a vyjadrí sa až na budúci týždeň.
Názory občanov sú rôzne
Slavomír Matias (27)
- Podľa mňa je ten plot rasistický. Býva tam možno päť rodín, ktoré robia zle. Potom nás tak vnímajú aj ľudia v meste. Smejú sa nám, naznačujú rukami klietku, že v nej žijeme, alebo to volajú zoo. Vykrikujú po nás, že sme opice.
Miroslav Gajdoš (64)
- Už teraz, odkedy je tam plot, do susednej ulice nechodia, ale predtým tam chodili a bývali tu problémy. Hlavne deti ho stále preliezali a robili bordel.
Jozef Kameník (77)
- Chvalabohu, že je tam ten plot, je to lepšie, ale aj tak nám ho stále kazia a hádžu nám na ulicu špinu.