Problém osloviť občanov
Európska únia má problém v tom, ako komunikuje európsku agendu. Má zásadný problém osloviť občanov aj s pozitívnymi vecami, ktoré európska integrácia prináša, ako je napríklad plánované zrušenie roamingu, či možnosť nakupovať online zo zahraničia za rovnakých podmienok ako doma. Podľa splnomocnenca vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivana Korčoka, je dôležité to, aby politici aj na národnej úrovni hovorili veľmi jasne a zreteľne, za čo sú zodpovedné európske inštitúcie, za čo členské štáty a kde EÚ už kompetencie nemá. „Je potrebný otvorený dialóg s občanmi a ich spätná väzba. Všetci chcú výsledky. V časoch, keď EÚ čelí kritike z mnohých strán, je nevyhnutné tieto výsledky nielen dosahovať, ale vedieť ich aj dobre predať a tlmočiť širokej verejnosti,“ podotkol splnomocnenec vlády Ivan Korčok.
Od Bratislavy po Rím
Septembrový summit v Bratislave by preto mal byť začiatkom úvah o tom, akým spôsobom priniesť EÚ bližšie k občanovi. Zároveň pôjde o začiatok určitého procesu, ktorého výsledkom by mala byť odpoveď na otázku, ako bude ďalej fungovať Európska únia po odchode Veľkej Británie. Budúci rok budeme oslavovať 60 výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré odštartovali európsku integráciu. Je tu istá nádej, že od Bratislavského summitu po oslavy Rímskych zmlúv nájdeme riešenie na výzvy, ktorým Európska únia musí v súčasnosti čeliť.
Pozitívne zmeny
Štátny tajomník Korčok naznačil aj to, že hlavným úsilím Únie musí byť aj v post-brexitovom období zlepšovanie života jej občanov. Slovenské predsedníctvo sa podľa Korčoka bude usilovať potvrdiť svoj pragmatický charakter a presadzovať témy, na ktorých sa vieme dohodnúť. Najprv musíme nájsť zhodu na politike a potom na forme, akou ju chceme uskutočňovať. Zmeny, na ktorých sa nevieme zhodnúť, môžu priniesť iba ďalšie rozdeľovanie Európskej únie.
Hlavná časť stretnutia prebehla 25. júla pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka. Išlo o diskusiu, na ktorej sa zúčastnil aj prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Diskusia ministrov a štátnych tajomníkov sa zamerala na otázku dosahovania strategických priorít EÚ. „Strategický program pre Úniu v čase zmien predstavuje kľúčový politický dokument, ktorý má riadiť spoločné úsilie inštitúcií EÚ a členských štátov do roku 2019. V mnohých oblastiach bol dosiahnutý naozaj zásadný pokrok, no nepochybne, niekde treba naopak našu snahu zvýšiť. Preto považujem dnešnú úprimnú a často kritickú hodnotiacu diskusiu za dôležitý a správny krok vpred,“ konštatoval po stretnutí štátny tajomník Ivan Korčok.
Slovenské úspechy
Zároveň poukázal na to, že slovenské predsedníctvo zavŕšilo prvé tri týždne výraznými úspechmi, ktorými sa môžeme pochváliť. Pokrok v negociácii Srbska o vstupe do EÚ, a to otvorením 23. a 24. kapitoly, a dohoda Rady na rozpočte, ktorá sa počas slovenského predsedníctva podarila dosiahnuť v rekordne krátkom čase. „Vyslovujeme spokojnosť nad týmto priebehom. Nie je to naše hodnotenie, dostávame pozitívnu spätnú väzbu od našich partnerov,“ uviedol Korčok.