Podľa odborníkov tak Lajčákovi riadne zavarili pri kandidatúre na generálneho tajomníka OSN, kde sú ľudské práva a tolerancia k menšinám hlavnou agendou inštitúcie.
Počas uplynulého víkendu ministerstvo zahraničných vecí v rámci predsedníctva v EÚ podporilo Dúhový pochod za práva sexuálnych menšín v Bratislave a veľvyslanectvo v Budapešti vyvesilo dúhovú vlajku počas podobného podujatia v Maďarsku. To sa nepáčilo premiérovi Robertovi Ficovi. „Slovenská republika nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Považujem preto za neprijateľné, aby na budove zastupiteľstva okrem vlajky SR a EÚ boli vyvesené akékoľvek iné vlajky,“ vyhlásil. Andrej Danko a SNS vyjadrili sklamanie z ministerstva a žiadali stiahnuť veľvyslanca z Budapešti. Lajčák to však odmietol.
Podľa odborníkov táto vojna pre ľudské práva výrazne sťaží Lajčákovu kandidatúru na generálneho tajomníka OSN. „Lajčák nemal vysoké šance už predtým, ale týmto mu premiér aj SNS hodili polená pod nohy a kandidatúru mu skomplikovali,“ uviedol politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že premiér sa asi zľakol reakcie vlastných voličov na tolerantný postoj k sexuálnym menšinám. Lajčák je jedným z dvanástich kandidátov na šéfa OSN. V prvom neoficiálnom hlasovaní sa umiestnil v strede. Najväčšie šance majú zatiaľ Portugalčan Antonio Gueterez a Slovinec Danilo Türk.
Je to smiešne
Analytik Eduard Chmelár si myslí, že hádať sa o ľudských právach nikdy nie je na osoh. „Fico je smiešny, že pri dúhovej vlajke cituje prvý článok ústavy. Prečo si na to nespomenul, keď spolu s KDH prijímal vyslovene katolícku úpravu ústavy a cirkvi dal také práva, aké si nikde v Európe nedovolili, alebo hovorí o tom, že islam na Slovensko nepatrí,“ tvrdí Chmelár a dodáva, že Lajčák sa zrejme chce dištancovať od niektorých krokov vlády.