Vyplýva to z odpovedí Slovákov, ktorých sa vo veľkom prieskume pýtali na to, z čoho majú v súčasnosti najväčšie obavy. Zaujímavé je, že zatiaľ čo prednedávnom panovala hrôza najmä zo straty nezamestnanosti, v súčasnosti je pre nás oveľa podstatnejší pocit bezpečia. Sociológ má pre túto situáciu jasné vysvetlenie.
Z prieskumu Eurobarometra, ktorý zisťoval nálady desiatok tisíc Európanov v 34 krajinách, vyplýva, že jedným z najväčších problémov Únie sú možné teroristické útoky. Zaujímavé je, že zatiaľ čo 46 % Slovákov vníma teror ako hrozbu pre európske spoločenstvo, samotné ohrozenie Slovenska je podľa nich malé. Podľa sociológa Pavla Haulíka to súvisí s tým, že sme sa akejkoľvek hrozbe zatiaľ vyhli. Z údajov tiež vyplýva, že ešte pred terorom vidia našinci ako problém migráciu.
Máme iné problémy
Úplne iné starosti máme však podľa prieskumu na Slovensku. Slovákov najviac trápia zdravotné a sociálne zabezpečenie, nezamestnanosť či stúpajúce ceny. Migráciu či terorizmus považuje za problematické len pätina populácie. „Zaujímavý je rozpor medzi tým, čo vnímajú ľudia ako problém Európy a čo ako problém Slovenska. Ako keby sa naša krajina do istej miery vydeľovala, lebo EÚ má iné problémy ako Slovensko,“ myslí si Haulík s tým, že na tomto príklade presne vidieť rozdiel v tom, akými starosťami žijeme doma a s čím sa musí vyrovnať Únia.
Z odpovedí Slovákov tiež vyplýva, že európske spoločenstvo vníma pozitívne 30 % našincov. Oproti minulému roku je to pokles o 8 %. Haulík si myslí, že klesajúci trend dôvery v EÚ je záležitosťou najmä posledných rokov. „Začalo sa to meniť pri gréckej kríze. Kľúč k obnove viery Slovákov v európsky projekt tkvie v riešení migračnej krízy a predchádzaní teroristických útokov. Stále som však presvedčený, že patríme medzi tých, ktorí EÚ viac veria,“ uzatvára odborník.