Návrh smernice, z ktorého to vyplýva, vzbudil veľkú nevôľu v mnohých krajinách Únie. Komisia napriek tomu trvá na svojom. Koľko eur by ste mohli zarábať ako vyslaný zamestnanec?
Čoraz viac slovenských firiem sa presadzuje na trhoch v Európskej únii. Vyhrávajú súťaže, získavajú objednávky a vysielajú tam svojich zamestnancov. V budúcnosti by museli na ich platy vynakladať oveľa viac peňazí. Európska komisia navrhuje, aby za rovnakú prácu na rovnakom mieste patrila rovnaká odmena. Napríklad slovenský murár v Nemecku by tak zarábal rovnako ako Nemec, ktorý robí to isté. „Toto je najpodstatnejšou a zároveň najkontroverznejšou zmenou v návrhu smernice. Pri tomto bode nastal rozkol medzi členskými štátmi EÚ,“ reaguje hovorca ministra práce Michal Stuška. Fenomén vysielania funguje najmä v stavebníctve, priemysle, niektorých sektoroch osobných služieb a v doprave. V jednotlivých krajinách Únie takýmto spôsobom pracuje okolo 80-tisíc zamestnancov slovenských firiem.
Ako si cenia človeka s praxou?
Operátor výroby
Nemecko - 1500 až 1800 eur
Slovensko - 650 až 750 eur
Elektrikár
Nemecko - 2800 až 3100 eur
Slovensko - 800 až 1200 eur
Programátor
Nemecko - 5300 až 5900 eur
Slovensko - 1800 až 2500 eur
Čo Únia navrhuje
Európska komisia v marci navrhla zmeny v odmeňovaní tzv. vyslaných pracovníkov. Cieľom je odstrániť mzdové rozdiely medzi vyslanými a miestnymi pracovníkmi, a tak zabrániť sociálnemu dumpingu a neférovej mzdovej súťaži na spoločnom trhu. Jedenásť krajín vrátane Slovenska je proti, návrhu vystavili tzv. žltú kartu. Komisia musí svoj návrh prehodnotiť.
Cezhraničné vysielanie zamestnancov
- ide o prípady, keď zamestnávateľ v jednom štáte EÚ vyšle zamestnanca na prácu do iného členského štátu
- firma si musí zistiť podmienky zamestnávania v cieľovej krajine a informovať o nich zamestnancov, ktorých tam vysiela
- vyslanie je možné len na základe písomnej dohody medzi domácim zamestnávateľom a domácim zamestnancom
- dohoda musí obsahovať deň začatia a skončenia vyslania, druh, miesto výkonu práce a mzdové podmienky počas vyslania
- vysielajúci subjekt musí vopred príslušnému kontrolnému orgánu cieľovej krajiny oznámiť svoje identifikačné údaje, identifikačné údaje vysielaných zamestnancov, ich počet
Vedeli ste?
Napríklad v Rakúsku platia rôzne kolektívne zmluvy podľa druhu vykonávanej práce, ktoré sa automaticky vzťahujú aj na vyslaných zamestnancov.
Priemerné mzdy v EÚ