Nový Čas sa vybral na trhoviská v Bratislave, Košiciach a vo Zvolene, aby zmapoval ceny sezónnych druhov ovocia a zeleniny. Aká je krajina ich pôvodu a koľko zaplatíme za kilo hrozna či ríbezlí?
Bratislava
Vanesa (15), Bratislava, Trhovisko Miletičova v Bratislave: „Otec na trhovisku predáva od pondelka do soboty. Ja mu tu pomáham dvakrát týždenne. Máme veľa druhov ovocia, napríklad višne, čerešne, drobné ovocie či melóny. Všetko ovocie je slovenského pôvodu - melóny sú z Komárna, čerešne z Dunajskej Lužnej a drobné ovocie z Veľkého Cetína. Zákazníkom momentálne najviac chutí drobné ovocie a melóny.“
Zvolen
Ľubomíra (33), Pstruša, tržnica Zvolen: „Ľudia kupujú najčastejšie paradajky, papriku a teraz aj melóny. Máme veľa slovenských produktov, zákazníci to vítajú.“
Košice
Martina (35), Košice: „Na trhu predávam od pondelka do soboty, od 6.00 do 15.00 hodiny. Najlepšie sa momentálne predávajú uhorky na nakladanie, kukurica a melóny.“
* zeleným sú vyznačené najväčšie rozdiely v cenách medzi regiónmi
Ľubomír Drahovský, analytik pre prieskum trhu:
- V závislosti od počasia sú ceny dopestovaného ovocia a zeleniny v jednotlivých regiónoch rozdielne. Cena sa vždy odvíja aj od reakcie spotrebiteľa, aj od konkurenčného prostredia. Ak ľudia zistia, že v diskonte bude ovocie rovnako čerstvé, a zároveň lacnejšie ako na trhu a od regionálnych dodávateľov, budú možno uprednostňovať kúpu v maloobchodne. Na druhej strane, na Slovensku je dlhoročná tradícia nákupu na trhoviskách. Ak predajcovia zvolia správnu cenu, ktorou oslovia spotrebiteľov, tak si myslím, že predaj na trhoviskách bude tento rok úspešnejší ako po minulé roky.
Ovocie je tento rok drahšie
Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie SR
- Vzhľadom na to, že sme po jarných mrazoch a niektorí ovocinári majú len 5 až 10 percentnú úrodu a majú 90 percentné škody, tak to, čo predajú, dopestovali podstatne vo vyšších nákladoch. Ceny za jednotlivé druhy ovocia sú preto vyššie aj o 15 až 20 percent, ako boli minulý rok.
Vitamínová bomba z prírody
Broskyne: Obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B, betakarotén, kyselinu listovú, vápnik, horčík, sodík, zinok, draslík či fosfor. Žltá, oranžová a červená farba broskýň naznačuje vysoký obsah karoténov, ktoré majú významnú ochrannú funkciu. Broskyne pomáhajú proti kašľu, uvoľňujú zápchu a pomáhajú pri astme, majú upokojujúce účinky a protistresové účinky.
Slivky: Obsahujú bielkoviny, sacharidy, tuk, železo, vlákninu, vápnik, fosfor, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, vitamíny A, B, C, E a K. Podporujú imunitu, trávenie, urýchľujú metabolizmus a podporujú funkciu mozgu.
Ríbezle: Obsahujú bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, železo, vápnik, horčík, zinok, meď, mangán, fosfor, draslík, sodík, omega-3, omega-6 kyseliny a vitamíny A, B, C, E. Podporujú obranyschopnosť organizmu, prečisťujú obličky a močové cesty, majú protizápalové účinky.
Hrozno: Obsahuje draslík, kyselinu listovú, vitamín C, E a vitamíny B. Je tiež plné antioxidantov. Šupky pomáhajú tráveniu, zároveň je hrozno zdravé aj pre srdce a na prečistenie organizmu.
Červený melón: Odvodňuje organizmus a je vhodný pri obličkových kameňoch. Vláknina podporuje správne vyprázdňovanie, a tak prečisťuje telo aj lymfatický systém. Melón odkysľuje telo (znižuje pH), pomáha pri pálení záhy a zvýšenej tvorbe žalúdočných štiav. Železo je dobré pri anémii a počas menštruácie.
Paradajky: Vďaka obsahu draslíka znižujú krvný tlak, pomáhajú fungovaniu kostí, znižujú hladinu cholesterolu a popri vitamínoch A, E a C obsahujú aj antioxidanty, ktoré chránia oči pred poškodením svetlom.
Paprika: Obsahuje 1-krát viac vitamínu C ako citrón, vitamíny B a E, betakarotén, lykopén a vlákninu. Vitamín C neutralizuje voľné radikály a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Prírodná látka kapsaicín povzbudzuje činnosť zažívacieho traktu. Betakarotén posilňuje bunky, brzdí proces starnutia a chráni pred škodlivým vplyvom slnka na pokožku.