To, či sa postavenie žien v cirkvi posilní a budú môcť napríklad kázať na omšiach, posúdi novovzniknutá komisia. Nový Čas sa pýtal Slovákov, či by vysviacku žien privítali.
František sa môže zapísať do histórie ako pápež, ktorý od základov zmení rímskokatolícku cirkev. Nedávno totiž vyhlásil, že kresťania by sa mali ospravedlniť homosexuálom za príkoria, ktoré im spôsobili, a naposledy vyzval na zmiernenie postoja k islamu, ktorý sa podľa neho nemá spájať s násilím. Tentoraz vytvoril špeciálnu 12-člennú komisu zloženú až z piatich žien, ktorá má posúdiť postavenie žien v cirkvi a vyhodnotiť, či by sa kresťanky mohli stať diakonkami. V katolíckej cirkvi ženy nemôžu prijímať sviatosť kňazstva. Komisia by mohla tento stav čiastočne zmeniť.
Diakon je nižší stupeň sviatosti kňazstva. V princípe je pomocníkom kňaza, no môže sobášiť, pochovávať, ale aj krstiť, čo by v budúcnosti mohli aj ženy. Nadšencov zrovnoprávnenia žien však schladzujú hlasy zvnútra slovenskej cirkvi. „Ustanovenie žien do kňazskej služby v katolíckej cirkvi v budúcnosti nepredpokladáme. To však neprotirečí rovnakej dôstojnosti mužov i žien,“ konštatoval Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska, s tým, že prácu komisie budú so záujmom sledovať. Pridáva sa k nemu aj katolícky kňaz Juraj Drobný. „Ženy nemôžu prijímať sviatosť kňazstva, čo potvrdil aj pápež František. Komisia by mala skúmať službu žien v cirkvi,“ uviedol Drobný.
Čo na to rehoľné sestry
Ani slovenské rehoľné sestry nie sú presvedčené o správnosti tohto kroku. „Požiadavka vyplynula zo stretnutia s rehoľnými sestrami, ale nemyslím si, že sa to podarí. Ženy v zmysle služby cirkvi, to áno, ale aby robili to čo muži diakoni, teda sobášili či krstili, tak to nie. To je úloha mužov diakonov,“ uviedla predstavená rehole vincentiek sestra Alžbeta.
V minulosti rímskokatolícka cirkev však svoje diakonky mala, no v 4. storočí sa ich pôsobenie zrazu skončilo. V ostatných kresťanských cirkvách, ako sú protestanti či anglikáni, sú ženy diakonky bežnou záležitosťou. Do cirkevnej hierarchie sa vrátili najmä v priebehu 19. storočia.
Čo môže diakon(ka)
- krstiť, sobášiť, pochovávať
- kázať na omšiach
- pomáhať vo farnosti
- riadiť charitu
Kto je diakon
- duchovný s nižšou sviatosťou ako kňaz
- môže sa ním stať aj ženatý muž (viac ako 40 rokov a po 10 rokoch manželstva)
- duchovný aj bez absolvovania teologickej fakulty
Čo môže iba kňaz
- slúžiť omšu
- spovedať
- pomazávať chorých
- po poverení biskupom môže aj birmovať
Kto môže byť kňazom
- môže ním byť iba slobodný muž s teologickým vzdelaním
Pápež otvoril diskusiu Miroslav Kocúr, teológ:
Otvára to debatu, ktorá sa zdala uzatvorená. Učenie katolíckej cirkvi je v tomto smere podmienené tradičnými výkladmi, ktoré nezohľadňovali v dejinách cirkvi úlohu ženy tak, ako sa vníma v modernej spoločnosti. Zdá sa, že úrad pápeža Františka začína zohľadňovať moderný vývoj. Je to isté nóvum a tento posun sa v konzervatívnych kruhoch bude vnímať ako príliš progresívny. Katolícka cirkev na Slovensku nepripúšťala žiadnu otvorenú diskusiu, ale keď to príde ako nariadenie zhora, ľudia si na to po čase zvyknú. Tí tradiční veriaci s tým nebudú musieť úplne súhlasiť.
Mnohí Slováci by diakonky uvítali
Michal Chudík (34), zamestnanec autoservisu Autolumi, Trenčín:
Viem si to predstaviť veľmi dobre a súhlasím s tým. Nechápem, prečo by ženy v cirkvi nemali mať rovnaké práva a rovnaké postavenie ako muži. Taktiež by sa už cirkev mala konečne poriadne zamyslieť a dovoliť katolíckym kňazom ženiť sa.
Miroslav Štefek (38), stolár, Vrbovce:
Neviem si predstaviť, že by ženy vykonávali túto funkciu. Vždy to robili len muži. Myslím si, že by to malo zostať len pri mužoch, majú podľa mňa väčšiu autoritu. Podľa mňa by pápež toto jednoznačne mal prehodnotiť. Podľa mňa majú ženy dostatočné postavenie, môžu byť katechétky, ako aj kostolníčky, a tak sa aktívne zapájať.
Romana Tóthová (33), Most pri Bratislave:
V evanjelickej cirkvi to robia ženy bežne, napríklad krstia deti. Nevidím dôvod, prečo by to nemohli robiť aj v katolíckej cirkvi.
Július Blažek (56), podnikateľ, Trnava:
Viem si úplne živo predstaviť, že by ženy vykonávali takúto funkciu. Prečo by to ženy nemali robiť? Možno by to vedeli lepšie ako muži. Určite by mal túto novinku zaviesť. Určite si zaslúžia lepšie postavenie, minimálne také, aké majú samotní kňazi.
Michal Kadilak (83), dôchodca, Michalovce:
Nevidím v tom problém, aj iné cirkvi majú ženy duchovné. Bude to podľa mňa krok správnym smerom. Ženy budú prínosom.
Ladislav Ďaďovský (88), dôchodca, Michalovce:
Považujem to za veľmi rozumné. Prečo by ženy mali byť diskriminované? Ak sa toto pápežovi podarí presadiť, autorita cirkvi veľmi stúpne.
Jaroslav Ševčík (56), lesný inžinier, Považská Bystrica:
Môj názor je ten, že ženy môžu vykonávať aj tento druh práce alebo zamestnania. Mentálne sú na to vybavené rovnako ako muži.