Vinila slovenských lekárov, ktorí si ho viac ako mesiac posúvali od dverí k dverám a nevšimli si niekoľkocentimetrové nádory v jeho bruchu. Správa o zákernej rakovine prišla počas jedného dňa, keď boli na návšteve vo Viedni. Na záchranu však bolo neskoro. Na celý prípad si posvietil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Jeho závery sú jasné!
To, čo zažila markizáčka Simona, by si neželal nikto. Jej otec Igor sa začiatkom novembra minulého roka začal sťažovať na veľké bolesti brucha. Absolvoval niekoľko vyšetrení, lekári ho posielali z jedného oddelenia na druhé. V decembri mu nariadili CT, predtým sa však s rodinou vybral do Viedne, kde zistili, že Igor má posledné štádium rakoviny pankreasu. Simona sa po smrti milovaného otca okamžite obrátila na ÚDZS. Na celý prípad si posvietili odborníci z neurológie, zo všeobecného lekárstva, z rádiológie, chirurgie a urológie.
„Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že zdravotná starostlivosť nebola pacientovi zo strany dohliadaného subjektu poskytnutá správne. Úrad skonštatoval nedostatky zistené v diagnostike,“ uviedla pre Nový Čas hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová. V praxi to znamená, že lekári podľa úradu ešte pri prvom vyšetrení v novembri zle odčítali ultrazvuk a nevšimli si metastázy. „Nebavíme sa o jednej metastáze, ale o ôsmich uzloch veľkosti 2,5 cm, ktoré narástli na tumory 10x10 cm. Napadlo to ľadviny, pľúca aj pečeň. Stratil mesiac, keď bol v bolestiach, bez ktorých mohol byť, keby mu boli nasadili správnu liečbu a lieky,“ hovorí redaktorka. Úrad však skonštatoval, že by to Igorov osud nezmenilo.
Lekárka na klinike skončila
Klinika ProCare, ktorú Igor navštevoval aj dlhé roky pred smrťou, tvrdí, že Igorov typ rakoviny sa ťažko diagnostikuje a lieči. „Ošetrujúci lekári boli oboznámení s výsledkami šetrenia s cieľom poučenia a eliminácie možnosti budúceho pochybenia. Lekárka, ktorá spôsobila uvedené pochybenie, už pre našu spoločnosť nepracuje,“ tvrdí hovorca ProCaru Jerguš Holéczy s tým, že kontrola úradu sa vykonala na dvoch klinikách patriacim ProCareu, pochybenie sa zistilo len na jednej. Poukázal tiež na to, že pacient nepočúvol lekára a nešiel napriek bolestiam na centrálny príjem.
„Keby som utekala naobed na pohotovosť s papiermi z vyšetrenia, že ma bolí brucho, ale na bruchu mi nič nie je, čo by mi povedali?“ reaguje Simona. S klinikou sa však súdiť nechce. „Nepotrebujem ich peniaze. Nech ich radšej investujú do dovzdelania svojich lekárov, aby sa naučili čítať z ich perfektných prístrojov,“ hovorí so slzami v očiach Simona, ktorá je rada, že nočná mora sa pre ňu skončila. „Splnila som sľub, ktorý som dala otcovi, že sa na to nevykašlem,“ uzavrela.
Klinike hrozí mastná pokuta
Andrea Pivarčiová, ÚDZS
Ak ÚDZS dohľadom zistí, že pacientovi nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť, môže uložiť poskytovateľovi opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, pokutu alebo zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok. Ak je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti právnická osoba, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania môže uložiť jej odbornému zástupcovi. Pokuta môže byť uložená právnickej osobe do výšky 9 958 eur a fyzickej osobe do výšky 3 319 eur.