Z Košíc ho tam previezli kvôli transplantácii pečene. Doma pri Košicach sú jeho najbližší veľmi smutní, ale dúfajú, že jeho organizmus napokon zvíťazí a z otravy sa vystrábi. „Neviem presne, ako sa to stalo, ale Tono išiel minulý štvrtok do lesa na huby. Poznal ich veľmi dobre. Keď sa vrátil, pripravil si z nich polievku, ale až v piatok na obed. Po pár hodinách sa mu priťažilo. Vravel, že to prejde... No naďalej vracal a bolel ho žalúdok. Tiekla mu aj krv z nosa. Musela poňho prísť sanitka,“ vraví vystrašená mama Mária (70). Antona v košickej nemocnici navštívila ešte v sobotu.
Už v nedeľu však pacienta vrtuľníkom previezli do Banskej Bystrice! „V moči bola potvrdená prítomnosť toxínu amanitínu, pričom išlo o otravu muchotrávkou zelenou,“ uviedla hovorkyňa košickej UNLP Ladislava Šustová. Stav Antona, ktorý je slobodný a vyučil sa za vodoinštalatéra, sa však výrazne zhoršoval, čo spôsobila práve konzumácia jedovatej huby. Keďže poškodzuje pečeň, pri väčšom množstve spôsobuje aj smrť! „Za účelom transplantácie pečene bol transportovaný do Transplantačného centra FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici,“ dodala hovorkyňa.
Huby poznal dobre
Správu o otrave synovca ťažko prijímal aj jeho strýko Juraj (66): „Tono bol nezamestnaný, ale druhým často pomáhal. Najmä s prípravou dreva na zimu. Je to hrozné, čo sa stalo. Prekvapuje ma to o to viac, že huby naozaj poznal dobre, veď nešiel do hory prvýkrát!“
Najbližší veria, že v prípade potreby sa nájde vhodný darca, a ich odkaz bol jasný: „Tono, držíme ti palce, skoro sa uzdrav!“ Podľa čerstvých správ infúzie začali zaberať a vo štvrtok by Antona mohli previezť naspäť do Košíc. Stoja pri ňom všetci svätí a dostane sa z toho zrejme aj bez pôvodne jedinej možnosti – transplantácie pečene.
Príznaky otravy sú:
- slinenie
- napínanie na vracanie
- vracanie
- bolesti brucha
- hnačka
- červenanie alebo suchosť slizníc
- sčervenanie tváre
- poruchy vedomia
„Ak má niekto po konzumácii húb jeden z týchto symptómov, treba vyvolať vracanie a okamžite vyhľadať lekára, respektíve zavolať sanitku,“ zdôraznila hovorkyňa nemocnice L. Šustová.
Transplantácia pečene
Operácia sa musí vykonať rýchlo Darca a príjemca musia mať zhodnú krvnú skupinu a hmotnostný rozdiel by nemal byť väčší ako 1/5 váhy. Vyňatá pečeň sa nahradí orgánom od darcu. Umiestni sa rovnako a pospája s cievami a so žlčovodmi, ktoré boli odpojené. Zákrok sa musí spraviť za 6 až 9 hodín, pretože pečeň nemôže byť dlhšie mim o tela.