Takéto skúsenosti má s uchádzačmi o zamestnanie personálno-poradenská spoločnosť McRoy Jobliner. "Ide im o to, aby neboli vyradení z evidencie na úrade práce, dostávali dávky a štát za nich platil odvody. Po tom, čo zamestnanie získajú, robia všetko preto, aby ich čím skôr prepustili a mohli sa vrátiť na úrad práce,“ skonštatovala výkonná riaditeľka spoločnosti Jana Mesárová s tým, že väčšinou ľudia na novom mieste nevydržia dlhšie než sú tri mesiace skúšobnej doby.
Podľa personalistov dôvodom je to, že títo ľudia buď nechcú pracovať vôbec, robia načierno alebo si popri poberaní štátnych dávok privyrábajú na dohodu. Hodí sa im, že dostanú nielen dávky, no štát za nich zaplatí aj zdravotné odvody. Ako uviedla spoločnosť McRoy Jobliner, pri niektorých pozíciách tvoria špekulanti až tretinu všetkých nezamestnaných, ktorí sa na danú pozíciu hlásia. Ide predovšetkým o menej kvalifikované robotnícke profesie v priemyselnej výrobe, stavebníctve či v logistike.
Podľa dnešných pravidiel totiž nemá spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na dobu jej poskytovania. Takisto zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je viazané na skončenie zamestnania, bez ohľadu na dôvod.
Nezamestnaný však nemôže každú prácu odmietnuť. Ak je považovaná za primeranú, čiže zohľadňuje zdravotný stav, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce, jej odmietnutie môže viesť k vyradeniu uchádzača o zamestnanie z evidencie úradu práce. V takom prípade by nezamestnaný prišiel o dávky a o odvody uhrádzané štátom. "Práve preto nezamestnaný špekulant pod hrozbou vyradenia z evidencie ponúknutú prácu prijme. Následne sa nechá prepustiť, čím vlastne povinnosť prijať adekvátne zamestnanie obíde," približuje Mesárová.
Podľa personalistov by situáciu so zamestnávaním pomohli vyriešiť legislatívne úpravy, ktoré by sťažili zotrvávanie špekulantov v evidencii úradov práce. Napríklad tým, že by sa pri zaraďovaní do evidencie bral do úvahy dôvod ukončenia predchádzajúceho pracovného pomeru a jeho trvanie. "Riešením by bolo, ak by sa do evidencie nezaraďovali ľudia, ktorí boli opakovane prepustení z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny," približuje Mesárová. Aspoň čiastočne by sa tak obmedzil stav, kedy nezamestnaní iba zneužívajú súčasnú legislatívu, vyhýbajú sa práci alebo pracujú načierno.
Rezort práce zvažuje zmeny
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR chce prijať opatrenia, aby zamedzilo zneužívaniu dávok uchádzačmi o zamestnanie. Ako vyčíslil minister práce Ján Richter (Smer-SD), v roku 2015 prišlo na úrady práce celkove 241. 000 uchádzačov. "Skoro 40 000, ktorí z evidencie odišli na trh práce, sa do troch mesiacov zaevidovalo na úradoch práce znovu, pričom 3087 sa do evidencie vrátilo po siedmich dňoch, a 11 355 do jedného mesiaca," vyčíslil Richter.
Jeho ministerstvo preto plánuje prijať opatrenia. "Je to opätovne pre nás vážnym mementom a ďalší signál, ktorý máme záujem prehodnotiť v pripravovanej novele," avizoval Richter, že o problematike špekulantov na trhu práce by chcel hovoriť aj so sociálnymi partnermi. "Objektívne to vychádza, že časť z nich reaguje na ponuku, len aby splnila nejakú podmienku zákona, ale reálne záujem legálne pracovať nemá," podotkol Richter.
Ministerstvo práce pritom tvrdí, že už dlhšiu dobu poukazuje na rôzne skupiny ľudí, ktorí zneužívajú nielen systém sociálnej pomoci, ale aj politiky podpory zamestnanosti. Tento problém podľa rezortu treba riešiť aj v súvislosti s nelegálnou prácou.
Ministerstvo tiež uviedlo, že už počas bývalej vlády sa snažilo prijímať opatrenia v oblasti sociálnej politiky, ale aj ilegálneho zamestnávania, Zákonníka práce či v oblasti služieb zamestnanosti. "Napríklad, zvýšenie motivácie pracovať a nepracovať načierno pre poberateľov sociálnych dávok priniesol v januári 2014 zákon, na základe ktorého poberatelia dávky v hmotnej núdzi musia odpracovať osem hodín týždenne v prospech miest alebo obcí. Spolupráca štátu a samosprávy sa v tomto smere mimoriadne osvedčila," doplnil Richter.
Vláda sa tiež zaviazala vo svojom programovom vyhlásení, že sprísni podmienky pri poskytovaní sociálnych dávok pre osoby odmietajúce pracovať. Chce prehodnotiť v súlade s princípom zásluhovosti a solidarity systém a výšku sociálnych dávok, dôsledne uplatní existujúce a prijme nové opatrenia na prevenciu a elimináciu zneužívania sociálnych dávok a systému služieb zamestnanosti.