Človek s tryskami
1984 – Los Angeles
Hry, na ktorých zo známych dôvodov, slovenskí, resp. československí športovci neštartovali, priniesli niekoľko noviniek, ale vrcholom bol jetpack kozmonaut. Odvážlivec, ktorý s pomocou „tryskového batohu“ preletel na obrovskú radosť divákov štadión.
Spálené holubice
1988 – Soul
Na tejto olympiáde ostala pamätnou krutá vec. Hneď ako zapálili nad štadiónom olympijský oheň, vypustili aj biele holubice. Tie boli také splašené, že mnohé z nich zaživa zhoreli v plameňoch olympijského ohňa.
Horiaci šíp
1992 – Barcelona
Ten okamih avizovali usporiadatelia už dávno pred ceremoniálom. Nik však nechcel veriť, že niekto dokáže vystreleným horiacim šípom zapáliť oheň na vysokom stožiari. Dokázal to paralympijský lukostrelec Antonio Rebollo.
Pochodeň mal boxer Ali
1996 – Atlanta
Prekvapenie, ktoré vyrazilo všetkým dych. Inak nemožno nazvať zážitok, keď bývalý boxerský šampión ťažkej hmotnostnej kategórie Muhammad Ali, roky ničený Parkinsonovou chorobou, dokázal silou svojej známej pevnej vôle ovládnuť prudko sa trasúcu ľavú ruku a zapáliť oheň.
Plameň na vode
2000 – Sydney
Aj tu do posledných minút tajili meno toho, kto zapáli olympijský oheň. Tejto cti sa dostalo domorodej, aborigénskej, bežkyni Cathy Freemanovej, ktorá to urobila v bielej kombinéze tak, ako nik pred ňou i po nej. Oheň zapálila na vode. O pár dní neskôr získala zlato na štvorstovke.
„Alžbeta“ s padákom
2012 – Londýn
V programe, ktorého ambíciou bola paródia na Jamesa Bonda, bol šokujúcim okamih, keď zrazu z vrtuľníka nad olympijským štadiónom vyskočila kráľovná Alžbeta II., ktorá sa ponáhľala, aby stihla otvorenie olympiády. Z kráľovnej sa vykľul parašutista menom Gary Connery, ktorého vraj odvtedy inak ako „The Queen“ nik nevolá.