Podľa agentúry Reuters to v piatok uviedli jeho právnici v USA, kde Gülen dlhodobo žije v dobrovoľnom exile. Samotný duchovný akúkoľvek spojitosť s prevratom odmieta. Ankara napriek tomu na neho vydala zatykač a požaduje od Washingtonu jeho vydanie.
Gülenovi právnici na piatkovej tlačovej konferencii vo Washingtone uviedli, že ich klient sa obáva, že by sa mohol stať terčom atentátu. Duchovný, ktorý propaguje umiernený islam a princípy demokracie, žije v meste Saylorsburg v štáte Pensylvánia. Z Turecka do USA odišiel už v roku 1999.
Ankara o Gülenovi tvrdí, že dával inštrukcie strojcom pokusu o vojenský prevrat, ktorý sa odohral v noci z 15. na 16. júla. Kvôli tomu na neho turecké úrady vydali aj zatykač. On sám sa však od pučistov dištancoval a ostro ich odsúdil. Americký minister zahraničných vecí John Kerry v sobotu povedal, že USA zvážia žiadosť o vydanie Gülena, ak ju od Turecka dostanú. Zdôraznil však, že turecká strana bude musieť predložiť jasné dôkazy o jeho údajných previneniach.