Agentúra AP informovala, že na tradičnom spominekovom podujatí v hirošimskom Parku mieru sa zúčastnilo tentoraz približne 50 000 ľudí. Miestny starosta Kazumi Macui pri tejto príležitosti zopakoval výzvu na zbavenie sveta jadrových zbraní, ktorá odznela počas tohtoročnej historickej návštevy prezidenta USA Baracka Obamu. Odkázal tiež iným svetovým lídrom, aby takisto navštívili japonské mestá zasiahnuté atómovými bombami.
Podľa Macuiho by krajiny disponujúce jadrovými zbraňami mali "nabrať odvahu a uniknúť logike strachu". Odcitoval tak časť prejavu, ktorý predniesol Obama, keď v máji pricestoval do Hirošimy ako prvý úradujúci prezident USA od útoku na toto mesto zo 6. augusta 1945.
"Našich tvorcov politiky musíme naplniť zanietením pre upevnenie tejto jednoty a vytvorenie systému bezpečnosti založeného na dôvere a dialógu. Preto opäť raz nalieham na lídrov všetkých národov, aby navštívili mestá, na ktoré boli zhodené atómové bomby," vyjadril sa starosta Hirošimy.
Odhaduje sa, že pri samotnom bombardovaní Hirošimy zahynulo 70 000-80 000 ľudí a vyše 100 000 utrpelo vážne zranenia. Desaťtisíce ďalších osôb zomreli neskôr na následky ožiarenia. Tri dni po Hirošime zničila atómová bomba i mesto Nagasaki.
Dátum zhodenia atómovej bomby na Hirošimu sa stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní a je známy aj pod názvom Deň Hirošimy. Od roku 1955 sa v Hirošime a Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie, ktoré majú docieliť zákaz atómových a vodíkových zbraní.