V pondelok to vyhlásil v relácii maďarskej verejnoprávnej televíznej stanice M1 emeritný rektor budapeštianskej Korvínovej univerzity Zsolt Rostoványi. Podľa tohto odborníka na islam sú preto moslimovia oponujúci Islamskému štátu partnermi kresťanov v Európe.
Rostoványi podotkol, že činnosť Islamského štátu vyvoláva zdanie, že medzi islamom a kresťanstvom sa ťahá zlomová čiara. Táto teroristická organizácia je však podľa jeho vyjadrenia nepriateľom každého, kto nezdieľa jej interpretáciu islamu.
Pripomenul, že prvotným cieľom Islamského štátu nie je Európa, ale celý svet. "Najviac teroristických útokov nie je v Európe - každý deň možno počuť o atentátoch v Iraku, Sýrii či v Egypte, tým sa však dostane menej mediálnej pozornosti," zdôraznil expert. Dodal, že IS nedávno zaútočil aj na Medinu, druhé najsvätejšie miesto islamu.
Z moslimských krajín začala do Európy prichádzať pracovná sila po druhej svetovej vojne. V roku 2014 žilo v členských krajinách Európskej únie 20-25 miliónov moslimov; ich počet vlani stúpol kvôli prisťahovalectvu o 1-1,5 milióna. Pritom na Balkáne žije 8-10 miliónov obyvateľov moslimského pôvodu, pripomenul Rostoványi.
"Väčšina moslimov žijúcich v EÚ sa integrovala do spoločnosti, avšak časť z nich zostala na jej okraji a zápasí s vážnymi integračnými problémami," uzavrel maďarský expert na islam.