Poslanci budú mať po novom zakázané v pléne viacero činností - jesť, nahrávať si schôdzu či nosiť transparenty. Ak nebudú poslúchať, parlamentný šéf ich bude môcť na celý deň vykázať zo sály či iniciovať uloženie pokuty až 4 000 eur.
Jednou z najväčších zmien bude presne časovo vymedzený úsek na vystúpenie poslanca v rozprave - 20 minút. Doteraz sa bežne stávalo, že zákonodarcovia rečnili aj hodinu a nikto nemohol nič spraviť. „Účelom navrhovanej zmeny je zabezpečiť efektívnosť rokovaní Národnej rady za súčasného rešpektovania ústavou garantovaných práv poslanca,“ odôvodňuje nové pravidlá Dankova kancelária.
Pracovnú verziu zmeny rokovacieho poriadku zverejnil Denník N. Obmedzenie dĺžky rečníckeho času je podľa šéfa Národnej rady bežnou praxou v Rakúsku či vo Francúzsku. Od nových pravidiel si sľubuje zvýšenie kultúry v parlamente. Danko pôvodne zvažoval aj zavedenie parlamentnej stráže či presne vymedzené oblečenie, ktoré sa zatiaľ do konkrétneho návrhu neprebojovali. O veľkej reforme ešte budú rokovať. Viacerí opoziční poslanci už avizujú, že ide o útok na práva opozície.
Čo po novom čaká poslancov
1. Len papierové a elektronické poznámky
Poslanec bude môcť použiť poznámky v papierovej alebo elektronickej podobe bez možnosti obrazovo-zvukovej prezentácie. Politológ Ján Baránek si myslí, že to nie je správne. „Grafy a prezentácie sa bežne v dnešnej dobe využívajú a debata o zákonoch môže byť aj vysoko odborná, kde môžu v pléne len pomôcť,“ povedal odborník. Grigorij Mesežnikov dodáva, že to je skôr krok späť a v rozpore so súčasným trendom.
2. 20 minút na prejav
Dĺžka prejavu poslanca bude po novom len 20 minút. „To je dostatočná dĺžka. Ak niekto nie je schopný povedať za 20 minút svoj názor, tak je málo vzdelaný alebo nevie formovať myšlienky,“ myslí si Baránek. Mesežnikov to naopak považuje za škandalózny návrh a tvrdí, že vystúpenie poslancov by nemalo byť limitované. „Je lepšie, keď sa dlhšie debatuje v parlamente ako na iných fórach,“ skonštatoval odborník.
3. zákaz transparentov
Jedným z najkontroverznejších bodov je zákaz nosenia plagátov, letákov či transparentov do sály. „Toto by som určite nezavádzal, príde mi to zbytočné. Aplikoval by som tam skôr etiku a slušnosť - že tieto transparenty nemôžu urážať ľudskú dôstojnosť či nemôžu obsahovať klamlivé alebo urážajúce informácie,“ otvorene hovorí Baránek.
5. zákaz používať mobilné telefóny
Tento bod už čiastočne funguje aj v súčasnosti. Nové pravidlá však upravujú aj audiovizuálne prenosy zo sály napríklad na sociálne siete. „V dnešnej dobe to považujem za spochybniteľné, keďže žijeme v digitálnej dobe,“ uvažuje Baránek s tým, že súkromné telefonovanie je samozrejme neprijateľné. Mesežnikov si však myslí, že niekedy môže nastať situácia, kedy treba urýchlene komunikovať, čo patrí ku každodennej kultúre.
6. Poslanca vykážu na celý deň
Poslanca, ktorý porušuje pravidlá a hranice slušnosti najskôr predsedajúci vyzve na zachovanie poriadku. Ak ho neposlúchne, tak poslanca môžu vykázať zo sály do konca rokovacieho dňa s tým, že hlasovať mu bude umožnené. „Je to naformulované pomerne vágne a považujem to za ľahko zneužiteľné. Pokiaľ by však reálne porušoval ten poriadok - vykrikovaním či inými spôsobmi, tak je tá sankcia oprávnená,“ komentuje opatrenie Baránek.
7. Pokuta až 4 000 eur
Ak mandátový výbor zistí, že poslanec narušil poriadok, odporučí, aby mu NR SR uložil pokutu do výšky 2 000 eur. Ak to je opakovane tak až 4 000 eur. „Môže to byť hodnotené ako súčasť represií voči nepohodlným poslancom,“ hovorí Mesežnikov. Baránek by sa zameral na celkovú kultúru v parlamente ako fyzické kontakty či vulgarizmy. „Všetko je to otázka definovania a je to spochybniteľné,“ ukončil odborník.