Dvadsiateprvé zlato totiž nebolo jedinou témou, ktorú vyvolal fenomenálny plavec Michael Phelps. Ešte väčšiu pozornosť a následnú diskusiu vyvolali jeho veľké červené kruhy na tele. Phelps i ďalší, predovšetkým americkí olympionici, ich majú z bankovania, starej čínskej liečebnej metódy.
„Pred pretekmi si to rád užívam,“ vyhlásil legendárny plavec. Nahriate banky sa prisajú podtlakom na kožu, pomáhajú k jej lepšiemu prekrveniu, odplavujú toxíny, zmierňujú bolesti či urychľujú rekonvalescenciu. Škvrny po nich zostávají často, len na športovcoch ich doteraz nebolo tak vidieť ako v týchto dňoch v Riu.
Podľa viacerých zdrojov pochádza bankovanie ešte z obdobia pred Kristom. Terapiu, pri ktorej sa zvýši cirkulácia krvi a prívod kyslíka do nej, odplavia sa toxíny, zmierňuje sa bolesť a urýchľuje rekonvalescencia, obľubovali nielen v starovekom Grécku, ale aj v Číne. Mnohí lekári však túto metódu odsudzujú, keďže neexistuje dostatok štúdií potvrdzujúcich jej účinnosť. Ruská štátna televízia označila bankovanie za legálny doping.
Ako sa to robí?
Ošetrované miesto sa pre lepšiu priľnavosť natrie krémom alebo olejom. Masér či terapeut nahreje banku a potom ju priloží hrdlom na ošetrované miesto. Vzduch v banke sa ohreje a po priložení na telo sa ochladí a zmenší svoj objem. Vzniknutý podtlak vtiahne do banky kožu a banka sa prisaje. Možno ňou pohybovať a robiť cielenú masáž.