Tie podľa kritikov oklieštia základné slobody a uľahčia úradom potláčanie miestneho disentu. Informovala o tom agentúra Reuters. Sériu pozmeňujúcich návrhov k protiteroristickému zákonu podpísal v nedeľu 7. augusta prezident Vladimir Putin.
V moskovskom parku Sokolniki sa na proteste zhromaždili obhajcovia ľudských práv a slobôd s transparentmi vyzývajúcimi na odstránenie politického útlaku. Opozičný líder Alexej Navaľnyj vyzval prítomných, aby sa inšpirovali protestmi proti prezidentovi Putinovi z rokov 2011-2012. "Mali by sme sa vrátiť do ulíc," prihováral sa prítomným. "Oslobodíme Rusko."
Aktivisti zmeny označili za represívne a tvrdia, že ich Kremeľ môže zneužiť na potlačenie svojich odporcov v rámci predvolebnej kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami.
Novými právnymi normami sa okrem iného v Rusku zavádza povinnosť, aby operátori mobilných sietí pol roka archivovali obsah SMS a rozhovorov. Informáciu o nadviazaní spojenia musia rok archivovať aj poskytovatelia internetového pripojenia. Obsah, vrátane videozáznamov, sú povinní archivovať šesť mesiacov.
Telekomunikačné spoločnosti už avizovali, že po schválení tohto zákona budú musieť uchovávať obrovské objemy dát, čo si vyžiada aj veľké dodatočné investície. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v rámci navrhovaných zmien schválila aj trestnú zodpovednosť za neohlásenie závažného trestného činu. Trestnú zodpovednosť za teroristický čin budú mať v Rusku už osoby vo veku od 14 rokov.
Zákon navrhuje definovať v trestnom zákonníku aj pojem medzinárodný terorizmus a stanoviť zaň maximálny trest - doživotné odňatie slobody. Zákon definuje aj pojem "zdroj financovania terorizmu".