Novým vynálezom vedia zachraňovať životy! Lekári prešovského kardiocentra a záchranári z celého kraja dostali k dispozícii špeciálnu aplikáciu, ktorá slúži na diagnostikovanie, či pacient utrpel akútny infarkt ešte počas jeho prevozu.
Ak sa diagnóza potvrdí, okamžite sa všetko pripraví a pacient po príchode putuje priamo na operačný stôl. V prípade vážnych stavov totiž rozhodujú doslova vzácne minúty.
Iniciátorom zlepšenia je prednosta kardiologickej kliniky v Prešove Martin Studenčan.
„Synovi, ktorý sa zaoberá IT technológiami, som spomenul, aké časové straty vznikajú pri diagnostikovaní infarktu. Hneď sa toho chytil a spolu s kolegami vymyslel aplikáciu s názvom Stemi. Od myšlienky k uvedeniu do praxe ubehlo asi 14 mesiacov,“ povedal. Lekárom slúži jedenásť dní a vďaka nej už úspešne zdiagnostikovali desať pacientov ešte v sanitke.
„Veľkou prednosťou je rýchlosť diagnózy. Pri akútnom infarkte ide o minúty. Pacient by mal mať otvorenú cievu do dvoch hodín,“ pripomenul dlhoročný odborník. V Prešove majú pacienta, ktorý vďaka nej putoval okamžite na operáciu.
„Som z Lipian, čo je asi 50 km od Prešova, keď ma priviezli, hneď som šiel dok sály,“ prezradil Michal Senčík, ktorému prevratná aplikácia zachránila život. Inovatívny nápad mimoriadne oceňujú aj záchranári.
„Nie sme profesionálni kardiológovia. Špecialista vie stav pacienta vyhodnotiť najlepšie. Veľmi nám to pomáha,“ uzavrela hlavná lekárka košickej záchranky Ľubica Bajerovská.
Ako to funguje
1. Záchranár urobí pacientovi EKG.
2. Odošle ho špecialistovi do kardiocentra, ktorý je vždy k dispozícii. Ten vyhodnotí stav pacienta.
3. Ak ide o infarkt, v kardiocentre sa všetko začne pripravovať na operáciu.
4. Lekár v aplikácii vidí, kde sa sanitka nachádza a ako dlho jej bude trvať cesta.