V takmer 70 prípadoch zabránili jeho neoprávnenému vyplateniu v celkovej výške viac ako 60 000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Daňový úrad Banská Bystrica, pobočka Zvolen, vykonával kontroly na dani z príjmov fyzických osôb na základe podaných priznaní, v ktorých si daňovníci nárokovali vyplatenie daňového bonusu na deti. V rokoch 2014 a 2015 bolo ukončených 59 kontrol s nevyplateným daňovým bonusom vo výške 51 580 eur.
"Z potvrdení od zamestnávateľa, ktoré boli prílohou daňových priznaní, kontrolóri zistili, že vo všetkých prípadoch ide o toho istého zamestnávateľa. Pracovníkov nemal prihlásených v Sociálnej poisťovni, nepodával ani mesačné prehľady. Na základe ďalšieho preverovania sa preukázalo, že kontrolovaní občania pre tohto zamestnávateľa vôbec nepracovali a predložené potvrdenia o príjme sú fiktívne," konštatovala Macíková.
Ako ďalej uviedla, v tomto roku boli znovu podané daňové priznania s nárokom na vyplatenie bonusu za rok 2015. Pri spracovávaní daňových priznaní úrad zistil, že potvrdenia o príjme sú od zamestnávateľa, ktorý si neplní povinnosti vyplývajúce z registrácie ako platiteľa dane zo závislej činnosti. Na základe týchto zistení kontrolóri začali ďalších desať kontrol. Predpokladané nevyplatenie daňového bonusu je vo výške 8800 eur. "Kontrolované subjekty tvrdia, že v roku 2015 pracovali, ale nemajú výplatnú pásku ani iný doklad o prevzatí peňazí. Ku kontrole predložili dohodu o vykonaní práce, ktorá neobsahovala všetky údaje v zmysle Zákonníka práce, pričom údajný zamestnávateľ sa vyjadril, že nikoho nezamestnával," dodala Macíková. Výška daňového bonusu na jedno vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti za rok 2015 predstavovala 256,92 eura.