Podľa agentúry MTI to dnes vyhlásil v Budapešti hovorca vlády Zoltán Kovács. Hovorca zdôraznil, že letná kampaň, ktorou vláda v tejto otázke oslovila občanov prostredníctvom bilbordov i v médiách, bola vyslovene potrebná. Kovács podotkol, že kvôli pretrvávajúcemu migračnému tlaku vláda zariadi predĺženie krízového stavu, ktorý by sa mal skončiť 9. septembra.
Poslanec Európskeho parlamentu z maďarskej opozičnej ľavicovej strany Demokratická koalícia (DK) Péter Niedermüller však vo štvrtok pre MTI povedal, že maďarské ľudové hlasovanie proti kvótam nemá žiadny význam pre Európsku komisiu. Pripomenul, že predseda EK Jean-Claude Juncker v reakcii na jeho písomnú otázku týkajúcu sa plebiscitu uviedol, že Maďarsko bude nezávisle od výsledku referenda musieť splniť všetky svoje záväzky týkajúce sa členstva v EÚ.
"Potvrdilo sa, že referendum nie je o kvótach, pretože na ne nemá žiadny vplyv, ale že ide o to, že vláda chce získať mandát na to, aby vyviedla krajinu z únie," zdôraznil Niedermüller, ktorý občanov v mene DK vyzval, aby sa na plebiscite nezúčastnili. Maďarský prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: "Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"