Pri archeologickom prieskume pracovníci objavili sídlisko z obdobia neolitu z čias 4 000 - 5 000 rokov pred Kristom. Osada je dokonca staršia ako svetoznámy Stonehenge či ľadový muž Ötzi. Takmer 9 000 hodín odpracovali archeológovia, technici a robotníci na unikátnom náleze v obci Blatné. V súčasnosti sú práce ukončené a na mieste vykopávok by do konca roka 2017 mala stáť diaľnica. Celkovo sa archeológom podarilo objaviť až 400 nálezov.
„Toto územie bývalo husto osídlené v rôznych obdobiach. Objavili sa tak nálezy z najstarších dejín, ako aj z protohistorického obdobia a stredoveku,“ uviedla hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová. Podľa archeológa Františka Žáka Matyasowszkého, ktorý na výskume pracoval, je najcennejším poznatkom to, že sa tu nachádzali neolitické domy.
„Bolo tam celé sídlisko v rozlohe niekoľkých hektárov, odpadové jamy aj hrob. Na týchto miestach ľudia reálne žili,“ prezradil archeológ. Ďalšie nálezy sídliskového a hrobového charakteru v Blatnom pochádzajú aj z bronzovej doby. Zo staršej železnej doby našli archeológovia v tejto lokalite keramiku, bronzové náramky, strelky, železnú kopiju, nožíky či britvy. Z mladšej železnej éry sa našli črepové materiály. „Kontinuita osídlenia v okolí Blatného završuje obdobie stredoveku. Z týchto čias sa zachovali keramika, bronzové náušnice, železné nožíky a sekerky či perly,“ dodala Michalová.
Podľa historičky Kataríny Nádaskej je každý nový archeologický nález veľmi potrebný. „Na Slovensku doteraz neboli informácie o nálezoch z neolitu v takej miere, aby sme si mohli urobiť detailnú predstavu o živote našich predkov. Je to ako skladačka tajomstva, ktoré sa nám po kúskoch postupne odkrýva,“ uzavrela Nádaská.
Prieskum v číslach:
- odpracovaných hodín: 8 600
- plochy s výskytom objekov: 56
- archeologických nálezov: 400
Etapy výskumných prác
- povrchový prieskum a prieskum detektorom kovov
- geofyzikálny prieskum
- zisťovacia sondáž
- záchranný archeologický výskum v prípade objavenia nálezov
- monitoring sťahovania ornice a príprava terénu
- vypracovanie dokumentácie
Historička Katarína Nádaská: V tom čase vznikali prvé remeslá
"Mladšia kamenná doba je obdobím praveku, a zároveň jeho posledným obdobím. Človek prešiel od lovu a zberu k pestovaniu kultúrnych plodín a chovu zvierat. Ako stavebný materiál sa používali drevo a hlina. Trvalejšie obydlia a stále osady budovali v blízkostí polí pri riekach a potokoch. Šaty sa nosili z doma tkaných látok - bavlna, ľan, ale i z kožušín ulovených zvierat. Svojich mŕtvych pochovávali do hrobov v skrčenej polohe na ľavom boku, ojedinele ich však aj spaľovali. V tomto období vznikali prvé remeslá ako hrnčiarstvo, tkáčstvo, drevorubačstvo a tesárstvo."