Už dnes si vo vládnom hnutí, ktoré len tesne preliezlo do parlamentu, volia nového šéfa. Strana je pritom poriadne rozdrobená a reálne hrozí, že pätica nespokojných poslancov, ktorí nedôverujú Procházkovi, odíde a koalícia bude musieť riešiť zásadný problém.
Oficiálne zatiaľ pätica nepotvrdila, že zo strany v prípade neúspechu odíde. V zákulisí strany sa s tým však ráta ako so samozrejmosťou. „Buď sa pridružia k Mostu, alebo budú fungovať ako nezávislí, ktorí budú podporovať koalíciu,“ myslí si politológ Tomáš Koziak. Sám Procházka do poslednej chvíle tajil, či vôbec o predsedu zabojuje.
Čo bude s koalíciou
Turbulencie v Sieti majú vplyv aj na dianie v koalícii. Celkovo Smer, SNS, Most a Sieť majú 81 poslancov. Ak odíde päť nespokojných zo Siete, budú sa musieť seriózne zaoberať fungovaním vládnej väčšiny, ktorá bude mať len krehkú prevahu v parlamente. „Odídenci nemajú inú možnosť, ako zostať lojálni voči koalícii, podpísali by si politickú smrť, ak by to hrali na predčasné voľby,“ myslí si Chmelár s tým, že Sieť je prakticky mŕtva strana. Už v minulosti sa spory, ktoré ohrozovali vládu, riešili aj dodatkami ku koaličnej zmluve. Na otvorenie tejto dohody však tentoraz podľa Chmelára pristúpia Robert Fico aj Andrej Danko len veľmi ťažko. „S rebelmi sa budú baviť tak, aká je ich sila. Vedia, že oni nemajú žetóny, s ktorými môžu hrať,“ uzatvára.
Danko: Nekomentujeme dianie v iných politických stranách. V prípade, že sa niečo zmení, budeme sa situáciou zaoberať.
Bugár: Rozhodnutie delegátov snemu je vnútornou záležitosťou strany Sieť, do ktorej dopredu žiadnym spôsobom, a to ani komentovaním, nechceme zasahovať.
Parlamentné počty:
Smer - 49 poslancov
SNS - 15 poslancov
Most - 10 poslancov
Sieť:
Procházkova skupina - 2
Hrnčiarova skupina - 5
Spolu: 81