Ponuka lacného ovocia či čerstvých húb pri cestách je pre mnohých okoloidúcich lákavá. Ak by to nebolo priamo v chránenom území, mohlo by ísť o vítanú atrakciu, takto však ide o problém. Zberači sa dopúšťajú vážneho porušovania zákona a zároveň oberajú zvieratá o ich potravu. Ochranári tvrdia, že ak by ľudia nevyjedli medveďom všetky plody, nemuseli by schádzať k obydliam!
Medvede majú smolu
Nezvaní návštevníci hory predstavujú riziko. „Ich pohyb a činnosť je v rozpore so zákonom. Skoro všetky lesné požiare, ktoré v minulosti v lete vznikli, spôsobili práve oni odhodenými cigaretami alebo ohňom, ktorý si v lese založili,“ hnevá sa riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko s tým, že zberači navyše oberajú o potravu živočíchy. „Ochudobňujú potravinovú bázu zvierat, hlavne medveďa. Potom si nedokážu vytvoriť zásoby na zimu," hovorí Majko a dopĺňa, že ak majú nedostatok vhodnej stravy, tak si hľadajú náhradnú, napríklad aj v kontajneroch. Dodáva, že zákon im umožňuje udeliť na mieste maximálne 66-eurovú pokutu, tú však nemajú ako vymôcť.
Do ochrany sa zapájajú aj Štátne lesy TANAP-u, no aj ich možnosti konať sú obmedzené, lebo nie všetci strážcovia môžu udeľovať pokuty za porušenie Zákona o ochrane prírody a krajiny. Zberačom nehrozia pokuty ani od polície, môžu im len udeliť sankcie za nesprávne parkovanie. Zberači sa tým, že chodia do lesa zbierať, netaja. „Aj dnes sme boli na hubách. Za 4 hodiny každý nazbieral jedno vedro,“ pochválili sa a predviedli svoju ponuku. Praváky, kuriatka, hubová zmes, maliny, čučoriedky, brusnice. Hotový lesný supermarket.
Za priestupok hrozí pokuta 66 €
Na území Tatranského národného parku, na ktorom platí tretí, štvrtý a piaty stupeň ochrany prírody, je zakázané zbierať rastliny, vrátane ich plodov. V blokovom konaní za priestupok možno podľa zákona uložiť pokutu do 66 €.