Robot Alter stiera rozdiely medzi tým, čo je ľudské, a tým, čo je mechanické. Vie totižto plne kontrolovať pohyb končatín a mimiku tváre. Každú chvíľu odborníci z celého sveta predstavujú novinky z oblasti robotiky a predbiehajú sa v tom, kto vymyslí robota, čo sa bude najviac ponášať na človeka. Nielen vzhľadom, ale aj schopnosťami. Táto predstava pripadá mnohým ľuďom trošku desivá, predsa len, prevzatie nadvlády robotmi nad ľudstvom poznáme z mnohých amerických filmových trhákov.
Aj keď sú obavy, že je vojna robotov za rohom, prehnané, nemôžeme si nevšimnúť fakt, že sa odvetvie robotiky uberá míľovými krokmi. Dôkazom je aj najnovšia novinka z krajiny vychádzajúceho slnka. S prototypom humanoidného robota zašli ešte ďalej za hranicu, ktorá delí ľudí od strojov. Alter, ako ho tvorcovia nazvali, má v sebe zabudovanú vlastnú neurónovú sieť - elektronické senzory, ktoré napodobňujú činnosť v ľudskom mozgu.
Vďaka tomu môže Alter plne kontrolovať vlastné pohyby paží, ale aj mimiku tváre. Áno, zámerne píšeme kontrolovať, pretože Alter sa vďaka špeciálnym senzorom, citlivým na teplotu, hluk, vlhkosť či blízkosť objektov, ktoré rozoznávajú, čo sa deje okolo, pohybuje a tvári, ako sám „uzná za vhodné“. Je to prvý robot na svete, ktorý nepotrebuje špeciálne naprogramovanie, aby napodobňoval ľudské pohyby či mimiku, ale robí to sám od seba.
Nemusíme sa však báť, pretože aj keď robot používa informácie na vykonanie vlastných rozhodnutí, stále je pod kontrolou ľudí a všetko, čo spraví, je iba reakcia na podnety z okolia. Podľa slov jedného z tvorcov vynálezu profesora Kouheiho Ogawu z univerzity v Osake je Alter obrovským prelomom v oblasti robotiky. Má slúžiť ako dôležitý krok v potvrdení faktu, že roboti a ľudia spolu môžu v budúcnosti bez problémov existovať či pracovať. Veria, že Alter o pár rokov nájde svoje využitie napríklad v operačných sálach ako pravá ruka špičkových lekárov.
Roboti ako bežná súčasť života
Robokind
Má tvár dievčatka, meria iba 60 centimetrov, no svojou prítomnosťou má potešiť osamelých ľudí. Robota už otestovali u seniorov, a aj keď k nemu boli spočiatku nedôverčiví, neskôr si ho obľúbili. Spestril im chvíle samoty a pomohol pri rôznych činnostiach, napríklad cvičení. Mala by stáť 5 000 eur.
Roxy
Roboti už našli svoje uplatnenie aj v sexpriemysle. Americký programátor Douglas Hines vymyslel sexibota s menom Roxy, ktorý vraj okrem toho, že dokáže plniť sexuálne túžby majiteľa, vie byť aj príjemným spoločníkom. Je dostupný vo viacerých farbách pleti za 9 000 eur.
Telenoid
Robot s divným telom funguje ako telefón - prenáša hlas volajúceho, no okrem toho vie aj kopírovať jeho gestá a pohyby. Telenoid má takýmto spôsobom zastúpiť neprítomnosť človeka na druhej strane linky. Postačí na to webkamera, počítač, špeciálny program a približne 7 000 eur.