Spoločnosť Finastat zverejnil rebríček najziskovejších firiem, ktoré najviac plnia štátnu kasu cez dane z príjmu. Zároveň sa ukazuje, že kritizované daňové licencie, ktoré musia platiť aj firmy v strate prinášajú Kažimírovi dodatočné peniaze na rozdávanie. Ministerstvo financií si tento rok dáva na čas.
„Návrh rozpočtu zverejníme v zákonnom termíne," uviedli z rezortu. Po minulé roky štátny financmajster Peter Kažimír (Smer) zverejňoval návrh rozpočtu oveľa skôr. Tento rok je však koaličná vláda spojená s viacerých strán, takže o miliardách pre svoje ministerstvá nerokuje iba Smer, ale musia sa dohodnúť navyše aj predsedovia strán SNS, Most a Sieť. Tým sa naťahuje čas až do poslednej možnej chvíle. Vyzerá to tak, že na prerozdeľovanie bude mať Kažimír viac peňazí ako v minulosti.
Licencie plnia kasu
Zo zverejnených údajov vyplynulo, že hoci veľké spoločnosti platia Kažimírovi obrovské dane zo zisku v desiatkach miliónov eur, najčastejšie zaplatená podnikateľská daň je 960 eur. To je jedna z výšok daňovej licencie, ktorú zaviedla minulá vláda ako bič na podnikateľov, ktorí sú umelo, alebo iba na papieri v strate pre neplatenie žiadnych daní.
„Spoločnosti už nie sú motivované vykazovať stratu, lebo tak či tak musia zaplatiť licenciu. Podiel ziskových firiem sa od zavedenia licencií zvýšil zo 45 % v roku 2013 na 56 % v roku minulom,“ konštatovala Jana Polakovičová z Finstatu s tým, že počet firiem s nulovou daňou od zavedeni licencií prudko klesol. „V roku 2013 malo nulovú daň 76-tisíc firiem, no minulý rok iba 20-tisíc,“ dodala Polakovičová. V praxi to znamená, že do štátneho rozpočtu prúdia väčšie peniaze rádovo v miliónoch. Kažimírovi zároveň nahráva aj dobrá situácia na trhu a lacné peniaze, ktoré Európska centrálna banka pumpuje do ekonomiky.
Niektorí chýbajú
Finstat pripravil hitparádu najväčších platcov dane z príjmu podľa zverejnených údajov za rok 2015. Niektoré veľké firmy, ako sú obchodné reťazce, majú však podnikateľský rok od septembra do septembra a zverejňujú údaje až v zime, preto v rebríčku chýbajú.
Zaplatili najviac na daniach
Eustream - 151 milónov eur
Slovenská sporiteľňa - 66,5 milióna eur
KiaMotor - 63,3 milióna eur
Volkswagen - 52,2 milióna eur
VÚB - 45,4 milióna eur
Slovnaft - 42,5 milióna eur
Continental Matador - 41,5 milióna eur
SPP distribúcia - 40,8 milióna eur
Tatra banka - 39,1 milióna eur
Slovak Telekom - 35,3 milióna eur
Orange - 33,6 milióna eur