Túžite po tom, aby aj z vášho dieťaťa bol úspešný športovec? Nový Čas sa pýtal trénerov a rodičov tých, ktorí vo svete športu uspeli, čo pre to treba urobiť? Ako dieťa viesť k športu a aké zásady mu vštepiť?
Ako z dieťaťa vychovať olympionika? V prvom rade dieťa si musí zvoliť správny šport. Problém je, že drvivá väčšina rodičov nevie, ako postupovať. „Vyberá dieťaťu šport systémom pokus-omyl. V horšom prípade dieťa robilo šport, v ktorom jeden z rodičov mal nenaplnené ambície zo svojho detstva,“ hovorí Martin Hlôška, viacnásobný majster Slovenska v karate, ktorý pracuje v občianskom združení SportAnalytik. Keď si dieťa zvolilo vhodný šport, potrebuje najmä podporu rodičov. V tejto fáze býva veľa problémov, mnohí rodičia svoje ratolesti neprimerane zaťažujú.
„Je dobré, keď dieťa vediem k športu nenásilne. Viete, akcia vyvoláva reakciu, nátlak vyvoláva odpor,“ hovorí detská psychologička Eva Fischerová. Talent pomôže rozvíjať športová škola, dôležitý je dobrý kolektív, tréner. Potom je to najmä o práci a vytrvalosti. „A hlavne treba absolvovať športovú kariéru bez vážnejších zranení,“ dodáva Hlôška.
Deti vyrastali v lodenici
Ladislav Beňuš, otec Mateja Beňuša, strieborného olympionika z Ria
Obaja s manželkou sme vrcholoví športovci. Naše deti vyrastali v lodenici. Môžem povedať, že s Matejom sme nikdy nemali problém, že by nechcel trénovať. Už v 15 rokoch bol majstrom sveta, takže sme vedeli, že niečo z neho bude.
Čo radím rodičom?
Najdôležitejšie pre rodičov je, že by si mali uvedomiť, či to chce ich dieťa, alebo je to len ich chce nie.
Kanoistiku si vybral sám
Stanislav Škantár, otec Petra Škantára, zlatého olympionika z Ria
Bývali sme na sídlisku, ale v blízkosti boli kopce a svahy, takže či v zime, či v lete mohol Peter stále športovať. Ako rodičia sme ho k športu viedli, ale pomáhal nám sám, pretože ho to bavilo a ako deväťročný si sám vy bral, že sa bude venovať kanoistike.
Čo radím rodičom?
1. Obetujte čas aj peniaze Najmä keď sú deti menšie a ne majú možno ešte takú vôľu.
2. Vytvorte pozitívny vzťah Nemusíte zisťovať, ako je dieťa talentované, základom je, aby si vytvorilo disciplínu a pozitívny vzťah k pohybu.
Správny šport si nájde aj samo.
Testujú, čo dieťaťu vyhovuje
Občianske združenie SportAnalytik testuje a identifi kuje športový talent detí a mládeže od 5 do 15 rokov. Využíva metódu vyvinutú v Kanade v rámci popularizácie športu medzi deťmi a mládežou. Kanadskí vedci otestovali 100-tisíc detí na základe požiadaviek jednotlivých športových zväzov. Testovanie detí trvá dve a pol až tri hodiny, stojí 33 eur.
Základné pravidlá
1. Výber športu
Pestujte pohybové aktivity, chodievajte spolu von, na plaváreň, futbal či atletiku a rozprávajte mu o tom, ako sa ten-ktorý šport robí. Určite nepostupujte spôsobom: skúsime a uvidíme.
2. Vytvorte správne prostredie
Prvoradá je podpora rodičov. „Dieťa sa najlepšie rozvíja v prostredí istoty,“ tvrdí detská psychologička Eva Fischerová. A už vôbec nie je správne, ak si rodič chce cez dieťa naplniť svoje nesplnené ambície z detstva.
3. Disciplína je dôležitá
Jedine tvrdá cesta vedie k úspechu. Žiacky tréner Miroslava Šatana Jozef Nemec rodičom odporúča, aby trocha pritvrdili. „Deťom musíte prízvukovať: Čo si dnes spravil pre hokej, futbal, plávanie, koľko zhybov si urobil, koľko klikov? Deti si viedli tréningové denníky, ja som to kontroloval,“ tvrdí Nemec.
4. Stop psychickému nátlaku
Nenásilná cesta je najlepšia, nepodmieňujte záujem dieťaťa o šport svojou láskou k nemu. „Veľa agresivity aj veľa depresií má korene v narušenom obraze sebaocenenia, sebahodnotenia,“ hovorí detská psychologička Eva Fischerová.
5. Spolupracujte s trénerom
Tréner musí vedieť, ako na to, ale bez rodičov sa to nedá. Je to v rodičoch. „Len vtedy dieťa môže byť úspešné, keď oni budú pomocnou rukou trénera,“ odporúča hokejový tréner Jozef Nemec.
6. Oceňte snahu
Deti nevedia prehrávať, lebo sú hodnotené predovšetkým za výkon, v škole aj doma. Musíte ich to naučiť. „Naučiť dieťa, že nezdar neznamená koniec, možnože tadiaľto cesta nevedie, ale život je aj o prehrách,“ hovorí psychologička Eva Fischerová.