Zároveň však mnohí z nich volajú po silnom politickom vodcovi a po nasadení sily pre udržanie poriadku. Ukázal to prieskum, ktorý medzi vysídlenci uskutočnila berlínska Vysoká škola médií, komunikácie a hospodárstva (HMKW) a ktorého výsledky predstavil denník Die Welt. Podľa autorov prieskumu sa postoja utečencov v mnohom zhodujú s postojmi voličov Alternatívy pre Nemecko (AFD), ktorá imigráciu odmieta.
V prieskume uviedlo 86 percent opýtaných utečencov, že považuje demokraciu za najlepšiu možnú formu vlády. Podľa autorov prieskumu ale majú vysídlenci zrejme odlišné mienky ako väčšinová nemecká spoločnosť o tom, čo demokracia znamená. Pre 64 percent opýtaných je totiž najdôležitejšie zachovanie poriadku, a to aj za cenu použitia násilia. Rovnaké množstvo ľudí sa vyslovilo aj pre silného politického vodcu, ktorý riadi krajinu v záujme väčšiny. Len tretina považuje za prípustné, aby si umelci robili z vládnych politikov srandu.
"Rebríček hodnôt utečencov sa v základných bodoch podobá tomu, aký zastávajú priaznivci AFD," uviedol vedúci prieskumu Roland Freytag. Okrem politických postojov majú utečenci podobný postoj ako priaznivci AFD aj k homosexualite, keď nesúhlasí s tým, aby gejovia a lesby dávali svoju orientáciu verejne najavo.
Prieskum zároveň ukázal, že medzi utečencami prevažujú stúpencami sekulárneho štátu. Podľa 87 percent je viera osobné záležitosťou jednotlivca a náboženstvo by malo byť oddelené od štátu. Dve tretiny nemajú problém s konzumáciou alkoholu, čo napríklad islam zakazuje, a tri pätiny nevidí žiadny problém v sobášoch osôb, ktoré vyznávajú rozdielnou vieru.
Prieskum medzi utečencami v Nemecku: Takéto výsledky by ste nečakali!
2
Galéria >
Otvoriť galériu
Utečenci v Nemecku
Zdroj: reuters
Väčšina utečencov v Nemecku sa hlási k demokratickému usporiadaniu štátu, podporuje sekularizmus a chce sa integrovať do spoločnosti.