Nezáleží na tom, či sa to udeje v práci, pri športovom výkone, alebo či sa z vás stane zrazu hviezda reality show. Pokiaľ situáciu správne nezvládnete, môže sa to skončiť vašou osobnou katastrofou. Svoje o tom vie aj Roland Sedláček (35) z reality show Farma, ktorý prišiel o ženu, deti, peniaze aj domov. Ako sa s rýchlym úspechom vyrovnať? Nový Čas sa poradil s odborníkmi.
Podľa odborníkov pri rýchlom úspechu veľa závisí od toho, do akej miery ste zdravá a vyrovnaná osobnosť. „Najhorší je pocit riaditeľa zemegule, keď si človek myslí, že je nad všetkým,“ varuje psychológ Miron Zelina. „Takéto osobnosti potom katastrofálne prežívajú opačné situácie, keď sa im prestane dariť. Vtedy upadajú do silných depresií, prípadne môžu skĺznuť do alkoholizmu,“ dodáva. Rýchly úspech ohrozuje najmä tých, ktorí neuspeli na základe vytrvalého úsilia, ale skôr súhrou náhod.
„Osamelý človek bez spoľahlivých priateľov a rodinného zázemia môže na nečakaný úspech doplatiť najhoršie. Novú hviezdu začnú veľmi rýchlo obliehať ľudia s najrôznejšími zištnými úmyslami a pritom nemá pri sebe nikoho, kto by jej pomohol kriticky zvážiť, či stojí za to snažiť sa udržať na výslní za každú cenu, za cenu straty priateľov a vlastnej dôstojnosti,“ vysvetľuje sociologička Zuzana Kusá. „Hru, ktorá sa okolo neho rozpútala nevie prehliadnuť a zostáva v klame, že konečne našiel priateľstvo a niečo ako domov,“ dodáva.
1. Nestraťte svoje staré ja
Nezabudnite, akí ste boli pred aktuálnym úspechom a aké boli vaše hodnoty. „Musíte s odstupom a nadhľadom vnímať svoje víťazstvá aj svoje prehry a nedať sa uniesť silou okamihu, keď vám šťastie praje a všetci drukujú,“ varuje psychológ Miron Zelina.
2. Učte sa z chýb druhých
Nie ste prví v tejto situácii, preto si zistite niečo o osudoch ľudí podobných vám, môžete sa veľa naučiť. Dôležité je zachovať si pokoru, len tak vás úspech napokon nezničí. „Aj tí najlepší vo svojich odboroch sú omylní a robia chyby. Ich veľkosť často podčiarkuje to, že si ich vedia priznať. Poučte sa z chýb druhých,“ radí kouč Marian Jelínek.
3. Obklopte sa tými, ktorým veríte
Základom sú rodina, dlhoroční priatelia a partner. „Pokiaľ človek stratí zrkadlo sám v sebe, najlepšie je obklopiť sa ľuďmi, ktorí vás poznajú dlho a s ktorými si navzájom dôverujete. Práve oni vám v kritických chvíľach ukážu, ‚kde je sever‘ a kde sú mantinely,“ vysvetľuje psychológ Miron Zelina.
4. Nedajte na nových "kamarátov"
„Človek, ktorý sa pred náhlym úspechom cítil sám a zaznávaný, je odrazu omámený pocitom obľúbenosti a množstvom srdečne sa tváriacich nových priateľov,“ upozorňuje sociologička Zuzana Kusá. Váš úspech pritiahne veľa ľudí, ktorí sa na vás budú chcieť priživiť, buďte preto opatrní. Dobre sa zamyslite, kto bol váš kamarát ešte skôr, ako ste dosiahli úspech. To sú ľudia, ktorými by ste sa mali obklopovať.
5. Napredujte ďalej
Keď si myslíte, že ste dosiahli úspech, niečo viete a niečo poznáte, tak je to znak toho, že stagnujete. „Môžete dať v zápase tri góly a povedať si, super, ja som dnes dal tri góly. Alebo si povedať, no dobre, ale dve vyložené šance som úplne zahodil, mohlo ich byť päť. A vtedy ten úspech, ktorý ste zažili, má nádych nespokojnosti. A to je práve tá nespokojná spokojnosť, ktorá vás ženie ďalej,“ vysvetľuje kouč a športový motivátor Marian Jelínek.
Prečo sú slávni športovci menej ohrození?
Zuzana Kusá, sociologička
Športovcom zriedkakedy hrozí, že ich úspech pokazí. Ich úspech je viac ako ktorýkoľvek iný založený na tvrdej práci a preukázanom výkone. Je im jasné, že prílišné voľkanie si na vlne obdivu či spanie na ružiach vedie nutne k pádu.
Okolo nich je vždy tím ľudí (tréneri, spoluhráči, súperi), ktorí ich uchránia pred
stratou súdnosti. Od počiatku športovania ich vedú k triezvosti a presvedčeniu, že
úspech sa dostaví (a najmä udrží) len vďaka dlhodobej, vytrvalej a tvrdej práci.