Na jeho otvorení sa po dlhých rokoch stretli traja najvyšší ústavní činitelia, prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko. Spoločne deklarovali záujem v maximálne možnej miere pomáhať poľnohospodárom a rovnomerne cez tento rezort rozvíjať krajinu.
"Viac ako polovica obyvateľstva žije na vidieku, no zamestnanosť v poľnohospodárstve je len málo cez dve percentá. V roku 2005 bolo vytvorených 200 000 pracovných miest, dnes je to 50 000 miest. Podiel slovenských potravín na pultoch obchodov dosahuje 40 percent, v okolitých krajinách je to cez 70 percent. Musíme hľadať riešenia, aby sa toto zmenilo," povedal Kiska. Predseda parlamentu Danko v tejto súvislosti vyzdvihol legislatívnu iniciatívu, ktorá je zameraná na obchodné reťazce a osobitné odvody.
Tohtoročná úroda bude jednou z najlepších za posledné roky, informoval premiér Fico. Zároveň však skonštatoval, že sa to nemusí premietnuť do cien chleba a pečiva. "Ak je úroda nízka a slabá, počúvame, že niektoré potraviny musia zdražieť. Keď je rekordná, nevieme to preniesť do zníženia cien. Počúvame argumenty, že v cene chleba je len 12 percent múka, zvyšok sú všetky ostatné vstupné náklady, ktoré nevieme okamžite prispôsobovať úrode," povedal.
Podľa premiéra sú slovenskí poľnohospodári pod tlakom veľmi nízkych cien i ďalších udalostí, ktoré sa v našom poľnohospodárstve vyskytli. "Veľmi promptne sme reagovali na problém mlieka. Dnes je evidentné, že budeme musieť ešte viac tlačiť na Európsku komisiu, aby riešila problematiku bravčového mäsa a mlieka. Boli sme svedkami dvoch či troch pokusov riešiť túto situáciu, ktoré však boli neúspešné. Podarilo sa nám tento bod zaradiť na ostatné rokovanie Európskej rady a verím, že Európska komisia bude tejto problematike venovať rovnakú pozornosť ako zakriveniu banánov a veľkosti uhoriek," povedal premiér.
Slovenské predsedníctvo si v oblasti poľnohospodárstva nastavilo tri jasné priority, doplnil Fico. Prvou je postavenie slovenského farmára v potravinovom reťazci a boj proti nekalým praktikám, druhou znižovanie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov najmä v súvislosti s Európskou poľnohospodárskou politikou a treťou prioritou je ochrana lesov a jasné vyjadrenie sa Európskej únie k lesnej politike. Slovensko bude presadzovať aj myšlienky týkajúce sa živočíšnej výroby a výroby mlieka, pričom sa chce podľa premiéra sústrediť na dve priority. "Je potrebné pozrieť sa na inú štruktúru odbytu a spoločne podporovať živočíšnu výrobu na báze slovenských krmovín, pretože to je jediná cesta, ako dať dokopy všetky aspekty, ktoré dnes na Slovensku máme," skonštatoval Fico.