Nanovo upravený náučný chodník s ferratou po stupačkách na zaistenej ceste lanom ponúka od piatku širokej verejnosti naozajstný adrenalín a zážitok. "Tento chodník otvárame po 40 rokoch a sme veľmi radi, že spolu s partnermi z Horskej záchrannej služby sa podarilo realizovať udalosť desaťročia," povedal riaditeľ Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Do tohto zaujímavého projektu vstúpila aj spomínaná HZS, ktorej riaditeľ Ivan Krajčír z oblastnej organizácie Slovenský raj aj za turistov netajil nadšenie.
"Týmto sa chodník priblížil k európskemu trendu pri prechodoch horskými exponovanými cestami, akými sú aj rokliny v Slovenskom raji. Vnášame do Raja nový prvok istenia. Preto sa chodník v Kyseli volá Ferrata HZS," spomenul Krajčír. Samotná trasa v úchvatnej scenérii rokliny je dlhá zhruba 1500 metrov a východiskovým bodom do tiesňavy je Kláštorisko. Odtiaľ sa jedným smerom turista dostane až na záver výstupu ku Karolinyho vodopádu a potom musí vystúpiť naspäť na Kláštorisko.
Cestou návštevník aj s povinným ferratovým setom zhliadne v tesnej blízkosti hneď niekoľko vodopádov vrátane najväčšieho - Obrovského. Atraktívna ferrata bude prístupná do konca októbra, pričom trasa z Kláštoriska na Kláštorisko trvá zhruba 4 hodiny. Vstupné do Kyseľa stanovili na 5 eur a spomínaný set si možno požičať na Čingove a v Podlesku za poplatok 10 eur. Pracovníci národného parku budú pohyb návštevníkov monitorovať a vyzývajú verejnosť, aby do tiesňavy nevstupovala bez platného lístka. Za porušenie prevádzkového poriadku totiž previnilcom hrozí pokuta vo výške 66 eur.
Fakty o ferrate v Kyseli
- 12 ľudí odpracovalo 1500 hodín
- namontovali 420 stupačiek a 150 kotiev
- natiahli 380 metrov oceľového lana
- trasa meria zhruba 1,5 kilometra a trvá asi 4 hodiny
- vstupné 5 eur
- požičanie setu 10 €