V budúcnosti sa takto môžu dokonca vytvoriť koža či sval z vlastných buniek pacienta. Ide vôbec o prvú tlačiareň tohto typu na Slovensku. Lekári z rôznych špecializácií by tento typ tlačiarne mohli reálne začať používať zhruba do piatich rokov.
Našim medikom sa otvorili nové možnosti v oblasti regeneratívnej medicíny. Ústav simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK totiž získal unikátny prístroj, ktorý má v medicíne obrovský potenciál. „V budúcnosti bude bežné vytlačiť náhradu poškodeného tkaniva alebo orgánu z vlastných buniek pacienta. Predíde sa tak jeho odmietnutiu pri transplantáciách a pacient tiež nebude musieť podstupovať imunosupresívnu liečbu,“ priblížil význam novinky priekopník 3D tlače v medicíne na Slovensku doktor Andrej Thurzo. Ako vysvetlil, princíp je podobný tomu, keď v prípade poškodenia kože u pacienta použijú štep kože z iného miesta jeho tela. Rozdiel je však v tom, že bunky nebudú na mieste, z ktorého sa odobrali, pacientovi chýbať.
Podľa doktora by takýto prístroj mohli začať naši lekári využívať v horizonte piatich rokov. „Aplikovať na ľudí je to technicky možné už dnes, zatiaľ sa však sústreďuje dianie viac do výskumu. Je potrebné vyriešiť množstvo technických a procesných detailov, vrátane prísnych kritérií pre 3D tlač bunkami pacienta. Takáto tlač prebieha v superčistých priestoroch,“ uviedol Thurzo. Ak by sa jednotlivé podmienky naplnili, prístroj by to predražilo na viac ako 100-tisíc eur. Ako Novému Času vysvetlil študent Johan Filo (24) z tímu doktora Thurza, prístroj funguje tak, že biologický atrament sa z injekčných zásobníkov vytlačí na Petriho misku. S pomocou softvéra alebo SD karty sa vyberie požadovaný 3D model a tlačiareň tak vytvorí vzor buniek. Vytlačené tkanivo sa potom nechá prirodzene rásť.